Výběrové řízení na dostavbu jaderné elektrárny Temelín bude menší a bez slev. V tendru se sice formálně stále počítá se dvěma bloky v jihočeské jaderné elektrárně i s opcí na stavbu dalších tří bloků v Evropě, generální ředitel společnosti Daniel Beneš ale dnešnímu E15 řekl, že opce už fakticky není reálná. Beneš dále při celkovém zhodnocení vyhlídek společnosti zopakoval, že tento rok pro nebude horší než ten minulý. Za riziko z nejvýznamnějších přitom označil nepředvídatelnost regulace v Evropské unii.
"Očekávám, že dostaneme nabídky na dva bloky. Až vyhodnotíme ty nabídky, řeknu vám, jak moc jsem přesvědčený, že ty dva bloky postavíme, kdy je postavíme a s kým to budeme stavět. Očekáváme nabídku těch nejlepších technologií, které jsou dnes v jaderné branži dostupné," řekl deníku Beneš.
O dostavbu temelínské elektrárny se ucházejí americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.
si před dvěma lety chtěl otestovat možnost slevy, to se ale podle Beneše ukázalo jako nerealistické. Šéf také upozornil na změnu legislativy. Loňská novela zákona o veřejných zakázkách, podle něhož tendr vypsal, totiž připouští opční právo jen do výše 30 procent hodnoty původní zakázky. To by nestačilo ani na stavbu jednoho dalšího jaderného bloku.
Když uvažoval o výstavbě pěti bloků, odborníci spekulovali o zakázce za 500 miliard korun. V reálném případě dvou temelínských reaktorů půjde pravděpodobně o částku minimálně 200 miliard Kč. I tak jde podle listu na české poměry o obří tendr.
Ačkoli se v tendru na Temelín mluví o dalších třech reaktorech v Evropě bez přesného určení, od počátku bylo jasné, že má na mysli české Dukovany a slovenské Jaslovské Bohunice. Beneš v rozhovoru přímo odmítl, že by měl v plánu podílet se v budoucnu na stavbě jaderných bloků někde za hranicemi ČR a Slovenska. „Těžko se to dá úplně vyloučit, ale my se teď plně věnujeme našim projektům. Nemůžeme rozmělnit naši pozornost,“ řekl šéf .
Ústup od opce v temelínském tendru neznamená, že by se další projekty neměly realizovat. "Myslím, že v těchto případech bude nové výběrové řízení až za několik let," řekl deníku E15 Beneš.
Vyhlídky pro rok 2012
Daniel Beneš již minulý týden v anketě Hospodářských novin uvedl, že očekává v letošním roce zlepšení svých výsledků hospodaření oproti roku 2011. Firma podle něho bude letos nadále pokračovat v maximalizaci výkonnosti hledáním vnitřních úspor v rámci programu Nové vize.
„Máme připravený rozpočet a jasně vidíme, jaké budeme mít výnosy. A hlavně máme velkou ambici seškrtat náklady. To znamená, že budeme ještě efektivnější, pokud jde o naše vnitřní fungování. Také snížíme počet dceřiných společností,“ dodal Beneš k výhledu v rozhovoru pro E15. „Málokdy se v našich očekáváních mýlíme, a když už se mýlíme, tak ne o moc. Takže tento rok opravdu nebude horší než minulý,“ shrnul.
se podle slov svého šéfa neobává výrazného pohybu cen elektřiny ani směrem dolů, ani směrem nahoru. „Myslím, že cena elektřiny na burze bude do jisté míry stagnovat. A pro naše rozpočtování v tomto roce je to stejně irelevantní, protože máme prodánu všechnu elektřinu na rok dopředu,“ vysvětlil Beneš.
Také riziko pro hospodaření v podobě prodloužení platnosti darovací daně na bezplatně distribuované emisní povolenky je podle Beneše nyní mírné. „V letošním rozpočtu s daní samozřejmě počítáme, tam je to jasně dané. S tím, že by se její platnost prodloužila, dnes nepočítáme,“ uvedl šéf energetického giganta s tím, že nemá žádné takové signály z ministerstva financí.
Beneš označil za „skoro největší riziko“ pro hospodaření regulatorní a legislativní prostředí Evropské unie. „Z mého pohledu je Evropská unie dost nepredikovatelná, velmi rychle mění pravidla, což má zásadní dopad na energetiku. Nejdříve se kvůli boji s globálním oteplováním vymyslel systém obchodování s emisními povolenkami. Jsem přesvědčený, že ten funguje dobře, vytváří ekonomický zájem všech na tom, aby snižovali svoje emise skleníkových plynů,“ uvedl v rozhovoru.
(Zdroj: E15, ČTK, HN)