Aktualizováno Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy plánují radikálnější kroky v boji proti dluhové krizi v eurozóně, včetně rychlého zavedení nového Paktu stability, uvádí německý Welt am Sonntag. Země eurozóny by se podle listu pomocí dohody na novém Paktu stability měly vyhnout prodlevám, které by si vyžádaly změny ve smlouvách o Evropské unii. Nový Pakt stability zahrnující přísná pravidla pro rozpočtové schodky by údajně mohl vstoupit v platnost již začátkem příštího roku, oznámen pak být možná ještě v tomto týdnu.
Podle Welt am Sonntag by změna současných smluv o Evropské unii trvala příliš dlouho; země eurozóny by se však měly prodlev vyvarovat a dohodnout se na novém Paktu stability. Ten by mohl být implementován již od počátku roku 2012. Fungovat by mohl podobně jako Schengenská dohoda, která umožňuje neomezený přeshraniční pohyb osob mezi zeměmi, které ji uzavřely. Státy, které by se staly součástí Paktu stability, by mezi sebou uzavřely dohodu, která by obsahovala přísná pravidla týkající se rozpočtového deficitu a práva kontroly národních rozpočtů.
Výraznější roli v boji s krizí by měla hrát ECB. Ta je nezávislá a vlády jednotlivých zemí jí nemohou říkat, co má dělat. Očekávání jsou ale podle Welt am Sonntag jasná: „Na základě nových opatření by v ECB měl převládnout názor podporující silnější intervenci na kapitálových trzích.“ Podle citace jednoho z centrálních bankéřů ECB skutečně pomůže, pokud se politici dohodnou na rozumných opatřeních.
Francouzská ministryně rozpočtu Valerie Pecresseová v rozhovoru pro televizi Canal+ uvedla, že eurozóna směřuje k nové dohodě o vládnutí zahrnující přísnější regulaci rozpočtů a skutečné sankce při porušování pravidel. Takováto dohoda by podle ní měla podpořit důvěru finančního trhu v eurozónu. "Německo, Francie a Itálie chtějí být motorem Evropy, která je integrovanější, solidnější a má regulační mechanismy zabraňující podvodům," řekl Pecresseová. "Eurozóna bude progresivně směřovat k silnější integraci," dodala.
Na otázku, zda Francie, Německo a Itálie připravují přísnější verzi dosavadního Paktu stability týkající se rozpočtových pravidel, Pecresseová uvedla, že nejde o pakt, který by se vztahoval pouze na tyto tři největší ekonomiky eurozóny. "Jde o nový pakt o způsobu kontroly pro všechny členské země eurozóny. O kontrolu s reálnou regulací a reálnými sankcemi, které přinesou skutečnou důvěru," uvedla ministryně.
Z dokumentů, které získala agentura Reuters, vyplývá, že ministři financí eurozóny budou mít již pro toto úterní zasedání připravena ke schválení podrobná provozní pravidla pro Evropský fond finanční stability (EFSF). Dokumenty dle Reuters objasňují pravidla pro intervence fondu na dluhopisových trzích, poskytování úvěrových linek vládám, zvyšování efektivity fondu i pro jeho investiční strategie.
Schválení pravidel podle agentury Reuters otevře cestu tomu, aby EFSF přilákal peníze od soukromých i veřejných investorů, což by mohlo znásobit jeho zdroje. Ministři financí by měli na úterním zasedání jednat rovněž o uvolnění další částí úvěrové pomoci pro Řecko.
Evropská komise ve středu navrhla posílení svých pravomocí, aby mohla schvalovat rozpočty zemí eurozóny dříve, než budou předány ke schválení parlamentům. Efektivně by tento krok znamenal omezení národní suverenity v rozpočtové oblasti. Pak by mohlo přijít vydání společného dluhopisu, kdy by země navzájem ručily za dluhy ostatních. Německo však tuto myšlenku striktně odmítá. Obává se totiž, že by se tímto nástrojem některé ze zemí přiživovaly na nízkých německých sazbách.
(Zdroj: čtk, Welt am Sonntag, CNBC, Reuters, Bloomberg)