Aktualizováno Smíšený obrázek nabídla dnešní data z amerického trhu práce, podle kterých v říjnu klesla míra nezaměstnanosti, ale na druhé straně ne zcela přesvědčivě vyzněla tvorba pracovních míst v sektorech mimo zemědělství.
Na nečekaný pokles míry nezaměstnanosti v americké ekonomice v říjnu na 9,0 procenta z 9,1 procenta (kde byla také očekávána stagnace) ukázala dnešní data amerického ministerstva práce. Tento obrázek byl doplněn tvorbou pracovních míst mimo zemědělství v říjnu v rozsahu 80 tisíc míst při očekávání 95 tisíc míst a zpětnou revizí za září, kde byl přírůstek revidován výrazně nahoru na 158 tisíc z dříve uvedených 103 tisíc míst. To znamená, že dohromady v září a srpnu podle revidovaných údajů vzniklo o 92 tisíc míst více, než ministerstvo původně ohlásilo. Pozitivní je i zářijová revize za soukromý sektor - na 191 tisíc míst ze 137 tisíc. I privátní sektor na druhou stranu v říjnu vytvořil 104 tisíc míst, méně místo očekávaných 125 tisíc.
Celkové vyznění je tak blízké slovům šéfa Fedu Bernankeho o nadále se s frustrující pomalostí zlepšujícím trhu práce ve Spojených státech. Fed tento týden předpověděl, že největší ekonomika světa v letošním roce stoupne pouze o 1,6 až 1,7 procenta. To je zhruba o procentní bod méně, než předpokládala v předchozí prognóze.
Míra nezaměstnanosti v americké ekonomice je nad 8 procenty od února roku 2009. Dnešní data vedle zářijového poklesu nezaměstnanosti ukázala také na mírný ústup takzvané podzaměstnanosti, což jsou kratší pracovní úvazky těch, co by chtěli pracovat „naplno“. Ústup dosáhl 0,3 procenta na celkových 16,2 procenta.
„Zlepšení jsou příliš slabá na přesvědčivý pokles nezaměstnanosti. Tvorba 150 tisíc míst měsíčně je nezbytná pro snížení míry nezaměstnanosti ročně o půl procenta,“ uvedl analytik Mitsubishi UFJ v New Yorku Chris Rupkey.
Data nebyla silná natolik, aby dokázala vytáhnou futures na americké akciové indexy z červených čísel. Ty tak nadále ztrácejí mezi 0,5 až 0,8 procenta. Euro k americkému dolaru ustoupilo z úrovní nad 1,3800 na aktuálních 1,3770 USD/EUR. Z evropských akcií výrazněji ztrácí DAX , kolem nuly bojuje CAC a v mírném plusu obchoduje FTSE. K tlaku na sestup finančních trhů do červených čísel na obou stranách Atlantiku ale přispěla slova německé kancléřky Angely Merkelové, podle které téměř žádná z vyspělých zemí G20 nemá v plánu podílet se na financování evropského záchranného fondu EFSF. Nejistotu také nadále udržuje dění v Řecku.