Do konce třetího čtvrtletí roku zbývá ještě zhruba polovina obchodních seancí měsíce září, americké banky ale již nyní samy sebe i investory připravují na slabou výsledkovou sezónu, která započne zhruba v polovině října. K již tak dost velkým obavám Wall Street vyvolaným evropskou dluhovou krizí podle přibyl další: propad amerického finančního sektoru.
Předzvěstí očekávané výsledkové sezóny plné poklesů budiž varování banky Chase před tím, že její výnosy z obchodování ve třetím čtvrtletí pravděpodobně meziročně klesnou zhruba o osm procent. Investiční bankovnictví pak zřejmě zaznamená dokonce třetinový propad, protože firmy se zrovna nehrnou do akvizic ani nových akciových či dluhopisových emisí. "Myslím, že můžete s jistotou očekávat pokles našich výnosů z tržních operací," uvedl šéf investičního bankovnictví Chase Jes Staley.
Podobné dopady poklesu výnosů z obchodování, které s největší pravděpodobností přijdou již druhý kvartál po sobě, lze očekávat i u dalších velkých bank - , , či . V průměru by podle výzkumu společnosti měly meziročně zaznamenat pokles o sedm procent.
Banky podle NYT mohou dosáhnout velkých zisků díky spekulativním sázkám s vlastním kapitálem, hlavní část jejich příjmů z obchodování na burzách ale pochází z transakcí, které provedly za klienty. Mnoho firem se ale kvůli zvýšené volatilitě během léta drželo zpátky, aktivita na trzích tak významně zpomalila.
Nevýrazné výsledky obchodování přitom přicházejí v nevhodnou dobu, kdy bankám klesají zisky i tržby na úrovně před boomem na americkém realitním trhu. Mnoho společností se chystá na menší zájem o půjčky. Spotřebitelé se obávají o zaměstnání a firmy odkládají plány na expanzi.
Navíc, nové regulatorní požadavky zvyšují náklady bankovních compliance. Banky jsou rovněž zaplaveny právními problémy souvisejícími s velkým počtem domů zabavených kvůli nespláceným hypotékám. Nové regulace je pak připravily o kdysi lukrativní zdroje příjmů, jako byly poplatky za platbami kreditní kartou a přečerpání limitu na ní. K tomu se přidává příslib Fedu nejméně po příští dva roky držet nízko úrokové sazby, což se opět negativně ovlivní zisky bank, uvádí NYT.
Jako logické pak vyznívají kroky bank, které v očekávání hubených let snižují náklady na svůj provoz. v pondělí oznámila plán propustit téměř deset procent svých zaměstnanců, což je asi 30 tisíc lidí. Pracovníky propouštějí i , , , a . Investiční bankovnictví je zhruba v polovině pětiletého sporného plánu, který slibuje uspořit 1,3 miliardy dolarů ročně.
Ve svém skepticismu vůči americkým bankám pokračuje známá analytička Meredith Whitney. „Pro velké americké banky nastalo období, kdy budou jen stěží vydělávat zajímavé peníze. Jsou zatíženy regulatorními požadavky, neziskovými právními spory a nedostatkem růstu,“ ztotožňuje se v podstatě s výše nastíněným scénářem Whitney. „V nejlepším případě budou stagnovat, v nejhorším případě budou donuceny k drastickým změnám,“ míní analytička. Jsou to právě banky, které vedou současný pokles amerických akciových trhů ve stínu nové regulace, expozice vůči Evropě a zpomalující americké ekonomice, do které od nich zatím neproudí úvěry, dodává.
(Zdroj: NYT, CNBC, čtk)