Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mobius: Žádný další propad ekonomiky nebude

Mobius: Žádný další propad ekonomiky nebude

29.08.2011 12:31, aktualizováno: 29.8. 16:47

Aktualizováno

Pád Spojených států do recese již nečekejte, Ben Bernanke to za své vlády nedopustí, prohlásil dnes pod vlivem pátečního projevu šéfa Fedu Mark Mobius. Šéf 50miliardového investičního fondu Templeton Asset Management je podle rozhovoru pro Bloomberg News s ohledem na zrychlující tempo inflaci nadále pozitivně naladěn vůči investicím do komodit a emerging markets.

Ben Bernanke udělá vše, co bude v možnostech Fedu, pro to, aby nedopustil návrat ekonomického poklesu do největší ekonomiky světa, je přesvědčen Mobius. „Žádnou recesi již neuvidíme, stále má k dispozici celou řadu možných opatření v rámci měnové politiky,“ řekl.

Fed podle pátečních slov svého předsedy při projevu v Jackson Hole nyní nechystá žádné konkrétní kroky pro podporu ekonomického růstu. Bernanke sice přiznal, že "oživení z krize bylo mnohem slabší, než jsme doufali", zároveň ovšem ujistil trhy, že dopady poslední finanční krize nejsou trvalého rázu a ve druhé polovině roku již může růst USA opět zrychlit. Nadějí pro investory je také fakt, že zářijové prodloužené jednání Fedu pod vlivem aktuálních údajů z ekonomiky opět zváží případnou stimulaci.

Zajímavá byla páteční reakce Wall Street. Ta pět minut po zveřejnění obsahu očekávaného projevu propadla o 2 procenta, aby nakonec zavřela skoro s 2% zisky. Od prvotního zklamání z absence QE3 zřejmě došlo k posunu vnímání investorů směrem k dílčím podpůrným slovům o odolnosti americké ekonomiky a pozitivních vyhlídkách. Mark Mobius dnes ve zkratce zhodnotil celý projev Bena Bernankeho jako „celkem bullish“.

Mobius již před týdnem v rozhovoru pro Bloomberg TV prohlásil, že Fed nevzdává podporu ekonomiky dalším tisknutím peněz a nákupem vládních dluhopis, což se skrze vyšší peněžní zásobu promítne do růstu cenové hladiny. Akcelerující inflace potom investory donutí vzít akcie zpět na milost. Akciové trhy proto podle šéfa Templeton Asset Management již další dramatické pády nečekají a přijde obrat vzhůru.

Z konkrétních tipů Mobius před týdnem vyjádřil víru v růst základních surovin s tím, že již nakupuje komodity, kam opět doteče zvýšená likvidita v globální ekonomice. Mobius dnes uvedl, že stále věří v dlouhodobý růstový trend cen komodit. „Jak už jsme říkali, bude tu hodně volatility. Očekáváme, že ceny ropy budou oscilovat mezi 130 a 80 dolary za barel. Vzestupný trend tu ale je, a to nejen pro ropu, ale i ostatní minerály.“

Dále se stále zajímá o tituly na emerging markets, jmenovitě v Brazílii, Číně, Thajsku, Indonésii, ale i v Rusku. „Debakl světových akciových trhů vytvořil nákupní příležitosti,“ shrnul dnes Mobius a dodal, že smýšlí „velmi pozitivně“ o jihovýchodní Asii – zvláště o Thajsku a Indonésii. „Jsou to žhavá místa, kde můžeme najít dobré příležitosti a byli jsme zde i svědky zhodnocení měny. Díky poslednímu propadu jsme si v Thajsku přikoupili,“ prozradil.

Rostoucí expozice Templeton Asset Management vůči Thajsku rezonuje se zprávou americké investiční banky Morgan Stanley, která dnes zvýšila investiční doporučení pro Thajsko na “equal-weight” z “underweight”. Ke kroku uvedla, že v rámci modelu stratégů banky pro rychle rostoucí ekonomiky sleduje zlepšení vyhlídek vyhlídky ziskovosti tamního korporátního sektoru.

Rozhovor se dostal i na téma devizových trhů. „Čínská vláda, podle mého názoru, pravděpodobně zrychlí své snahy o internacionalizaci jüanu,“ uvedl dnes Mobius aniž by naznačil přímé ohrožení dolaru jakožto globální rezervní měny. Kurz čínského jüanu vzrostl dnes vůči dolaru na nový rekord 6,3810 CNY za dolar a čínská centrální banka také stanovila jeho dnešní střední kurz na úrovni 6,3883 CNY/USD, což bylo nad rekordní úrovni 6,3896 CNY z minulé středy. Od fixingu se může tržní kurz odchylovat do 0,5 procenta v obou směrech. Trh čeká, že centrální banka nechá měnu dál mírně zpevňovat, ale s pauzami, aby bránila útokům spekulantů.

(Zdroj: Bloomberg, MSCI, Morgan Stanley, The Economic Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.11.2024
17:33Dají se skloubit predikce Goldman Sachs pro příští rok a pro následujících deset let?
16:24Evropské akcie se v závěru týdne rozjely nahoru. Euru zůstávají ztráty  
15:16Obchodní válka by poškodila USA i Evropskou unii, řekl šéf Bundesbank
14:54Trh moc rychle a přehnaně reaguje na spekulace, vzkazuje šéf Fedu v Chicagu
13:06Prudké reakce na Trumpův výběr administrativy by mohly znamenat příležitost  
12:13Finančník z Miami projevil zájem koupit plynovod Nord Stream 2. Jakou pointu popisuje WSJ?
12:09Lagardeová: Evropa musí urychleně vytvořit jednotný kapitálový trh
11:45Propad eura pod důležitou hranici urychlila slabá data  
11:40Podnikatelská aktivita v eurozóně se v listopadu překvapivě výrazně zhoršila
10:59Perly týdne: Příští rok sílící dolar a nové rekordy na amerických akciích?
9:08Rozbřesk: Trump-trade, dražší plyn či stávka ve VW, aneb dokonalá bouře pro region
8:20Německo ve třetím čtvrtletí rostlo méně než se očekávalo, Apple chce do roku 2026 dodat Siri více vlastní AI. Evropa v zeleném  
6:07Investiční tip MercadoLibre: Amazon z Amazonie  
21.11.2024
17:51Chytřejší než celý trh?
17:07Wall Street se drží při zemi a Nvidia není největší zátěží  
14:56Braňo Soták k Nvidii: Cyklus investic do AI infrastruktury zůstane netknutý, brzdou výhledu Blackwell  
13:42Prodeje PDD, vlastníka Temu, se po otřesech na čínském trhu prudce zpomalily
13:29Bundesbank: Německu příští rok hrozí vysoké riziko podnikových bankrotů
13:16Technická analýza: Nízká valuace a nákupní signál na BNP Paribas  
12:21Prodej nových aut v EU v říjnu mírně stoupl, po třech měsících i v Německu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - HDP, q/q
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university