Eurozóně se navzdory dluhové krizi, která ji zasáhla, podaří vyhnout krizi měnové a poptávka po euru zůstane solidní především díky nákupům asijských centrálních bank. Uvedli to analytici Danske Bank, kteří zároveň zvýšili svůj výhled kurzu eurodolaru na 1,50 z 1,36 USD/EUR.
„Zdá se to jako výrazný posun, ovšem v poslední době se na finančních trzích udály velké změny,“ dodává k úpravě prognózy hlavní analytik Danske John Hydeskov. „Spojené státy se v příštím roce pravděpodobně dočkají dalšího downgradu o jeden až dva stupně,“ říká Hydeskov, zatímco poukazuje na to, že řady dolar poptávajících investorů z Asie vzhledem k dnešním pochybám o síle americké ekonomiky řídnou. „Vývoj je patrný u Číny, která snižuje nákupy amerických aktiv. Převážně centrální banky asijských zemí přitom navyšují eurové rezervy,“ podotýká.
Prognóza pro vývoj eura se odráží mimo jiné od měnové politiky – analytici Danske neočekávají růst sazeb v eurozóně v letošním roce, nevylučují přitom, že by první utažení měnových podmínek mohlo přijít až v roce 2013. Podle Hydeskova je třeba odlišovat dluhovou krizi v Evropě od vývoje na devizových trzích, kde se euro ukazuje jako „mimořádně odolné“. „Před začátkem dluhové krize lidé z hlediska fundamentu byli v krátkých pozicích na euru a v dlouhých na dolaru, a to po dost dlouhou dobu. Spojené státy však nyní čelí výzvám, které nikdo nemohl předvídat,“ dodává analytik.
Ani obavy z fiskální situace zemí na evropském kontinentu však nepolevují a události z posledních dní naznačují, že evropští politici hledají spíše dlouhodobé řešení směřující k užší integraci členů eurozóny, než účinné kroky k zastavení bezprostředních hrozeb. Tématem číslo jedna je zvažovaná dohoda o emitování společných dluhopisů (euro-bonds), které jsou mnohými považovány za jediné, ač pro Německo bolestivé, řešení. Spolková země by podle čerstvých výpočtů institutu Ifo tratila letos na takovém kroku zhruba 47 miliard eur.
A nejen to. Pro fiskálně spořádanou zemi, zakládající si na nejvyšším ratingu AAA, by vydání společných dluhopisů znamenalo smířit se s určitou ztrátou prestiže. Podle Mohita Kumara z by společné bondy nezískaly vyšší známku úvěrové spolehlivosti než AA+. „Transferová unie, v níž by Německo platilo dluhy ostatních zemí, ale zároveň mělo přístup k jejím daňovým výnosům, by byla pravděpodobně nejhorším řešením z hlediska německého ratingu, domnívá se Kornelius Purps z mnichovské . Duo Angela Merkelová – Nicolas Sarkozy zatím řešení v této podobě odmítají a především německá kancléřka si zřejmě dobře uvědomuje jeho rizika. Jak varuje profesor ekonomie Wilhelm Hankel, dodatečné náklady Německu plynoucí z potenciální emise euro-bondů by byly dostatečně velké na to, aby zemi uvrhly do recese.
Anton Boerner z čela německé asociace vývozců a velkoobchodníků BGA naopak uvažuje v kontextu celé eurozóny. „Snížení ratingu USA bylo signálem změny. Německo a celá Evropa potřebují euro, a proto musí Evropa fungovat také politicky a zasadit se o to,“ říká s tím, že jakákoli alternativa ke společným dluhopisům by nakonec byla pro členy eurozóny ještě nákladnější. „Bez určité dávky sdíleného fiskálního rizika to nepůjde,“ přidává se Kumar z . Variantu emise společného evropského dluhu označuje za „špatnou pro Německo v krátkém období, nicméně hrozící alternativou je podle něj rozpad eurozóny.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC)