Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké defaultové gangy

Americké defaultové gangy

25.07.2011 18:25

V době, kdy dávám dohromady tuto úvahy, je známo, že americké gangy šesti a více se na zvýšení dluhového limitu zatím nedohodly. Prezident Obama i Republikáni prý chtějí s novými návrhy přijít během pondělka. Ať již se ale v následujících dnech a hodinách stane cokoliv, asi má cenu si krátce shrnout, co by se v principu stalo, kdyby limit nebyl včas zvýšen.

Pokud bude dosaženo dané hranice dluhu, záleží na tom, co bude vláda v této situaci brát jako prioritu – věřitele, nebo občany (tedy „provozní“ výdaje). Dá se čekat první možnost. Dluh, jemuž bude končit splatnost, bude nahrazen novými dluhopisy – k překročení limitu nedojde. Problém ale je s platbami úroků. Protože USA dosahují schodku primární bilance – jsou v červených číslech již na „provozní“ úrovni, tato ztráta a i úroky jsou spláceny penězi plynoucími z emise nových dluhopisů. Ta bude zastavena, je tu tedy volba, zda neplatit úroky, či namísto nich neplatit odpovídající velikost provozních výdajů. Tedy zda omezit provozní výdaje na ty, které nekryje vydávání nových dluhopisů (kryjí je příjmy) a ještě z nich ukrojit na splátku úroků. Pravděpodobná je tato druhá možnost. Situace by tak v kostce vypadala tak, že dluh bude refinancován dluhem novým, úroky budou placeny „úsporami“ z již tak osekaného provozu.

Směr dopadu výše uvedeného na již tak anemické oživení USA je jasný, pro hrubý odhad teoretického efektu si vezmu na pomoc čísla ekonomů z Natixis. Primární bilance v první polovině roku dosáhla hodnoty - 985 miliard dolarů, celkové výdaje 3.480 miliard dolarů, úrokové platby 289 miliard dolarů. Jen v srpnu by pak podle odhadů musela vláda kvůli pokrytí primárního deficitu omezit výdaje asi o 100 miliard dolarů, k tomu musí zaplatit úroky (dále snížit provozní - primární výdaje) ve výši 38 miliard dolarů. Roční nominální HDP dosahuje kolem 14,6 bilionů dolarů.

Uvedené nepočítá se sezónním efektem, multiplikátory a hlavně s tím, že by výnosy vládních dluhopisů v takové situaci pravděpodobně začaly rychle růst. Ekonomiku by sice uvedené škrty ve výdajích poslaly dolů, což obyčejně vede k poklesu výnosů vládních dluhopisů, za bezpečné útočiště by ale USA již asi neplatily. Za zdůraznění stojí to, že Fed by v této situaci sice teoreticky mohl zvýšit nákupy dluhopisů, ale jen těch stávajících a těch refinancujících. Jinak řečeno, s limitem samotným jeho nákupy nic neudělají.

A vlastně se celou dobu věnuji podružnému problému vlivu na americkou ekonomiku. Co vše by potenciální nezvýšení limitu mohlo rozpoutat v ekonomice světové (snižování ratingu, vytlačení či dobrovolný odchod některých investorů z trhu amerických dluhopisů, dolar...), si zatím netroufám dát na papír (obrazovku).

V jednom z posledních článků jsem poukázal na to, jak pýcha předchází pád i ve světě ekonomie a financí – byly např. doby, kdy západ poučoval Asii o tom, jak správně vést státní finance. A poslední roky a měsíce slyšela ze strany USA podobnou rétoriku Evropa. Život ale přináší hezké zvraty, jak ukázaly poslední dny. Nyní v té podobě, že Evropa se snad pomalu začíná stavět konstruktivněji ke své krizi (viz Eurogedon se zatím nekoná), zatímco USA, kde vyjednávají jen dvě strany, mají problém s triviální dohodou (ve srovnání s tím, čemu čelíme na starém kontinentu). Mustr „pýcha – pád“ by napovídal, že dosažení této dohody ještě nebude tak lehké. Věřit tomu, že se to skutečně nepodaří a naplní se výše uvedené, je ale zatím těžké.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    27.07.2011 19:11

    K čemu ty nesmyslné úvahy? Samozřejmě, že k navýšení dojde, nejspíš hodinu před vypršením lhůty. Otázka je, proč jsou noviny plné "bankrotu USA", to mi vrtá hlavou.
Aktuální komentáře
22.07.2024
22:00Přeprodané technologické tituly přilákaly kupce  
17:23Snižování sazeb: Jak na něj obvykle reaguje akciový trh?
17:02Technologie před výsledky slušně rostou, Evropa tentokrát drží krok  
16:09Varta už nenastartuje? Akcie ztratily 80 %, restrukturalizace má vymazat stávající akcionáře a vést k delistingu. Ovládnout firmu nabízí Porsche
14:32Je čas připravit se na medvědí trh, myslí si stratég Bank od America  
14:01Zadlužení EU se v prvním čtvrtletí zvýšilo na 82 procent HDP, roste i v Česku
12:53Týdenní výhled: Bidenovo odstoupení ještě neznamená obrat. Začínají reportovat velké techy. Americká ekonomika má za 2Q zrychlit  
12:02Akcie otáčejí vzhůru hlavně v Evropě. Kromě politiky zůstávají klíčovým tématem výsledky  
10:37Čínská centrální banka srazila klíčové úrokové sazby, vyrazila na podporu ekonomiky
9:21Ryanair varuje, že se po propadu zisku ani letní sezóna nejspíš nevydaří. Klesá příjem z letenky, zákazníci víc šetří
9:05Rozbřesk: Dopady IT výpadku na globální ekonomiku a Biden hodil ručník do ringu
8:52Biden odstoupil z prezidentských voleb v USA a podpořil Harrisovou. Čína snížila sazby, futures míří výše  
8:42GEVORKYAN chystá akvizici v jižní Evropě
6:29Fidelity: Japonské společnosti na rekordních úrovních ve zpětném odkupu akcií
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?
16:44Trhy se před víkendem zklidňují, ale akcie zůstávají v červeném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m