Rafinérská společnost neměla platit pokutu ve výši 17,55 milionů eur kvůli údajnému podílu na kartelu na trhu se syntetickým kaučukem. Tak zní dnešní rozhodnutí soudu Evropské unie, k němuž se spolu s dalšími dotčenými společnostmi odvolal proti rozhodnutí Evropské komise z roku 2006. Podle soudu Evropská komise neposkytla dostatek důkazů, které by mohly vést k potrestání českého petrochemického gigantu.
Evropská komise udělila 29. listopadu 2006 pokutu za kartel na trhu se syntetickým kaučukem firmám (ČR), (25,11 EUR, -0,40%) (Británie), (34,05 USD, -2,94%) (USA), (15,63 EUR, 1,00%) (Itálie) a Trade-Stomil (Polsko) v celkové výši 519 milionů eur. Podle tehdejšího rozhodnutí evropského regulátora konkurence na společném trhu EU se měla na kartelu při obchodu se syntetickým kaučukem podílet společnost Kaučuk Kralupy ze skupiny .
Firmy se podle Bruselu domlouvaly na cenách syntetického kaučuku, který se používá k výrobě pneumatik a dalších produktů. Kartel podle zjištění komise fungoval od roku 1996 do roku 2002. Komise v roce 2006, kdy pokutu udělila, tvrdila, že schůzky kartelu se odehrávaly ve velkých evropských městech, mimo jiné v Praze. Údajný kartel měl ve 28 zemích Evropského hospodářského prostoru 70procentní podíl na trhu, mimo tuto oblast však nefungoval.
"V případě Unipetrolu a jeho dceřiných firem Kaučuk a Trade Stomil, se soud domnívá, že důkazy poskytnuté Evropskou komisí nejsou dostatečné a nedokazují, že se tyto společnosti účastnily nezákonných dohod," uvedl soud.
Proti téměř pět let starému rozhodnutí se u soudu odvolaly všechny společnosti, která však nejdříve musely vyměřené pokuty zaplatit, pouze a polský Trade-Stomil však dosáhly zrušení vyměřené pokuty a dostanou tak zřejmě veškeré zaplacené peníze zpět. a s odvoláním neuspěly, zatímco pokuta ENI bude rozhodnutím nejvyššího soudu EU snížena na 181,5 mil. EUR z původních 272,2 mil. EUR.
Rozsudek dnes vynesl takzvaný Tribunál, což je druhý nejvýše postavený soud v Evropské unii. Existuje tak možnost odvolání k soudu vyšší instance, kterým je v tomto případě Soudní dvůr EU v Lucemburku. Právní zástupce Unipetrolu u soudu v Lucemburku, partner White&Case Ivo Janda, pro Patria.cz uvedl, že Evropská komise má na případné rozhodnutí o posunutí případu k ESD lhůtu dva měsíce plus 10 dní. Zároveň však dodal, že aktuální rozhodnutí znamená povinnost EK společnosti Unipetrol již zaplacenou pokutu navrátit. Zrušení pokuty považuje za velký úspěch s ohledem na fakt, že z obvykle soud v Lucemburku rozhodnutí Evropské komise potvrzuje.
Společnost Kaučuk Kralupy byla v červenci 2007 v rámci restrukturalizace skupiny Unipetrol převeden pod polskou společnost s podobným produktovým portfoliem - Chemiczna DWORY, S.A. Ta ji následně téhož roku přejmenovala na Synthos Kralupy a.s.
Manažer vztahů s investory společnosti Unipetrol Robert Keller na dotaz Patria.cz potvrdil, že dnešním rozhodnutím Tribunálu vzniká oběma společnostem nárok na navrácení společně zaplacené pokuty ve výši 17,55 miliónů eur. „Pokuta byla placena společně a obě firmy tak dostanou poměrnou část – 50 % připadne Unipetrolu a 50 % Synthosu,“ doplnil Keller.
„S ohledem na fakt, že pokuta byla již zaplacena, bylo by případné vrácení peněz velmi pozitivní zprávou, jelikož částka odpovídá polovině průměrného kvartálního provozního zisku v loňském roce,“ komentoval dnešní zprávu Tomáš Sýkora, analytik Patria Finance.
(Zdroj: Bloomberg, EK, čtk)