Aktualizováno Americký trh práce, který bedlivě sledují (nejen) tvůrci americké fiskální a monetární politiky, v červnu připravil negativní překvapení. Zaměstnavatelé přijali do práce nejméně pracovníků za posledních devět měsíců a míra nezaměstnanosti namísto očekávané stagnace na květnových 9,1 procenta o jednu desetinku vzrostla na 9,2 procenta.
Hlavní sledované číslo pravidelné měsíční zprávy amerického ministerstva práce, kterým je změna počtu pracovních míst mimo zemědělství, ukázala na propastný rozdíl mezi realitou a očekáváním ekonomů ohledně pokračujícího oživení na trhu práce. Zatímco konsensuální odhad pro tento údaj byl na úrovni 105 tisíc nových míst, dnes oznámené číslo znělo pouze 18 tisíc – teda zcela mimo rozmezí 40 až 175 tisíc vytyčené odhady všech 85 oslovených ekonomů.
Pozitivně přitom nevyznívá ani revize květnového údaje o změně počtu pracovních míst mimo zemědělství z původně oznámených 54 tisíc na méně než polovičních 25 tisíc. Ekonomiku brzdí vysoké ceny pohonných hmot, výpadky v zásobování po březnovém japonském zemětřesení a slabý trh s bydlením. Příjmy po zdanění, přepočtené vzhledem k inflaci, letos v USA stagnují.
Samotný soukromý sektor v červnu vytvořil jen 57 tisíc nových pracovních míst oproti očekávaným 132 tisícům. Mírně lepší byl výsledek ve výrobě, kde nově našlo zaměstnání šest tisíc lidí namísto očekávaným pěti tisícům. Slabý byl výsledek služeb, kde přibylo jen 14 tisíc zaměstnanců, tedy nejméně od loňského září. Ve stavebnictví potom vzniklo 9 tisíc nových míst a v maloobchodním sektoru 5,2 tisíc. Ve státní správě ubylo za červen 39.000 míst kvůli fiskálním problémům místních a federálních úřadů.
„Celkově šlo o slabě vyznívající zprávu. Oživení ekonomiky je stále křehké a ekonomický růst bude nadále pomalý. Ekonomice se daří hojit jen velmi pomalu,“ popsala současný obrázek americké ekonomiky Michelle Meyer, hlavní ekonomika pro USA u Merrill Lynch ze skupiny Bank of America.
Futures na americké akciové index zareagovaly okamžitým propadem z původně nezměněných úrovní do více než procentních ztrát, aby hodinu po zveřejnění čísel Wall Street otevřela s procentními ztrátami. Dolar sice zprvu posílil až na denní nejsilnější úroveň 1,4204 USD/EUR, ale do půl hodiny oslabil o více než cen 1,4315 USD/EUR.
Aktuální vývoj eurodolaru
Dnešní čísla rezonují s měsíc starým prohlášením šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho. Ten na začátku června prohlásil, že americká ekonomika zpomaluje a horší je i situace na tamním trhu práce. Zároveň však sliboval, že by se situace měla zlepšit ve druhém letošním pololetí. „Zdá se, že ekonomické oživení postupuje mírným tempem, u jednotlivých sektorů však není rozloženo rovnoměrně a jeho pomalá rychlost znamená frustraci pro milióny nezaměstnaných,“ řekl tehdy Bernanke.
Příští týden jej však čeká pravidelný pololetní projev v americkém parlamentu, kde se pravděpodobně šéf Fedu stane terčem kritiky kvůli nelepšící se situaci na americkém trhu práce, jehož dobrý stav je spolu s kontrolou inflačních tlaků hlavním posláním centrální banky. Vystoupení Bena Bernakeho začne příští středu v 16:00 zdejšího času.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg, čtk, AP)