Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HSBC: Pravidla obchodování dolaru se zásadně změnila

HSBC: Pravidla obchodování dolaru se zásadně změnila

10.06.2011 18:02

Světový devizový trh prošel v důsledku finanční krize zásadním obratem, který modifikoval pravidla obchodování. Americký dolar následkem událostí posledních tří let ztratil podporu investorů, kteří musejí brát v úvahu kvantitativní uvolňování, politické diskuze ohledně nutného navýšení dluhového stropu i zprávy o zpomalující americké ekonomice, uvedl šéf devizové strategie britské HSBC David Bloom.

Podle Blooma se nepochybně změnil rámec uvažování a jeho odkaz na fundamenty pro obchodování s dolarem. „Platila nadřazenost dolaru, ale v současnosti se dolar chová jako reziduální měna,“ říká stratég s tím, že však nesouhlasí s častým názorem, že fundamenty již nejsou pro chování měnových trhů důležité. Fungují ale jiným způsobem, což souvisí s tím, že po roce 2007 stoupl význam rizika a rozvíjejících se trhů a změnil se způsob uvažování vůči předkrizovému prostředí. Zatímco před krizí se dolar obchodoval na fundamentech, jako jsou úrokové diferenciály, nyní provozují světové centrální banky ať už kvantitativní uvolňování nebo jiná nekonvenční opatření, a důsledky pro vývoj devizových kurzů je tak těžší dešifrovat, míní Bloom.

Podmínky na měnových trzích se navíc změnily natolik, že například potenciální pozitivní údaj z amerického trhu práce může být pro dolar negativní zprávou, vysvětluje Bloom. Uvažování se totiž odvíjí od toho, zda je dolar považován za primární měnu. Tak tomu bylo před krizí, když lepší data vedla k nákupům dolaru a vedlejším efektem byl pak výprodej na ostatních měnách. V dnešním rizikovém světě je však zvýšení zaměstnanosti chápán jako dobrá zpráva pro riziková aktiva, tedy pro emerging markets. Vedlejším efektem nákupů na EM je výprodej dolaru, dodává stratég.

Potíž americké ekonomiky je její zpomalování právě v době, kdy má vypršet program odkupu vládních dluhopisů (QE2) a vláda zároveň dosáhla svého stropu pro zadlužování. Podle Bloomba by měl být konec zásahů Fedu do ekonomiky pro dolar pozitivní. „Myšlenka je taková, že jestliže QE2 přispělo k oslabení dolaru a posílení měn s vyšším výnosem, jeho konec by mohl spustit opačný proces.“ Bloom nepřipouští, že by se americká vláda nedokázala shodnout na navýšení limitu dluhu, konečné dohodě však může předcházet série politického handrkování a několik dočasných ujednání.

Investor Jim Rogers, který minulý měsíc přiřkl dolaru nálepku „totální pohromy“, uvedl, že pesimismus trhu ohledně americké měny roste, což on sám paradoxně chápe jako impulz k nákupu. „Právě teď vlastním dolar,“ uvedl v rozhovoru pro rádiové vysílání Bloomberg. „Viděl jsem, že na dolaru je 95 až 96 procent medvědů, tak jsem ho nakoupil,“ vysvětluje. Rogers přitom tvrdí, že USA směřují do nové finanční krize, která bude mít horší důsledky, a ještě nedávno tvrdil, že neinvestuje do žádného amerického aktiva.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.07.2024
6:12Stratéžka Invesco: Mohl by Fed snížit úrokové sazby v roce 2024 dvakrát?
22.07.2024
22:00Přeprodané technologické tituly přilákaly kupce  
17:23Snižování sazeb: Jak na něj obvykle reaguje akciový trh?
17:02Technologie před výsledky slušně rostou, Evropa tentokrát drží krok  
16:09Varta už nenastartuje? Akcie ztratily 80 %, restrukturalizace má vymazat stávající akcionáře a vést k delistingu. Ovládnout firmu nabízí Porsche
14:32Je čas připravit se na medvědí trh, myslí si stratég Bank od America  
14:01Zadlužení EU se v prvním čtvrtletí zvýšilo na 82 procent HDP, roste i v Česku
12:53Týdenní výhled: Bidenovo odstoupení ještě neznamená obrat. Začínají reportovat velké techy. Americká ekonomika má za 2Q zrychlit  
12:02Akcie otáčejí vzhůru hlavně v Evropě. Kromě politiky zůstávají klíčovým tématem výsledky  
10:37Čínská centrální banka srazila klíčové úrokové sazby, vyrazila na podporu ekonomiky
9:21Ryanair varuje, že se po propadu zisku ani letní sezóna nejspíš nevydaří. Klesá příjem z letenky, zákazníci víc šetří
9:05Rozbřesk: Dopady IT výpadku na globální ekonomiku a Biden hodil ručník do ringu
8:52Biden odstoupil z prezidentských voleb v USA a podpořil Harrisovou. Čína snížila sazby, futures míří výše  
8:42GEVORKYAN chystá akvizici v jižní Evropě
6:29Fidelity: Japonské společnosti na rekordních úrovních ve zpětném odkupu akcií
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m