Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Osborne: Země poroste pomaleji, půjčit si musí více a nevyhne se reformě daní

Osborne: Země poroste pomaleji, půjčit si musí více a nevyhne se reformě daní

23.03.2011 15:10, aktualizováno: 23.3. 15:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Velká Británie poroste v letošním roce citelně pomaleji proti dosavadních odhadům a bude si muset v příštích pěti letech více půjčovat, uvedl britský ministr financí George Osborne spolu s předložením návrhu rozpočtu pro následující fiskální rok, začínající dubnem. Změnám se podle Osborna nevyhnou daně, v rámci kterých chce o 2 % snížit korporátní daň, avšak zároveň uvádí, že pro britskou ekonomiku není dlouhodobě udržitelné vysoké zdanění nejbohatších.

Velká Británie dnes oficiálně snížila odhad růstu pro letošní rok z dosavadních 2,1 % HDP na 1,7 procenta hrubého domácího produktu. Osborne ve vystoupení citoval nezávislý Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR), který v listopadu počítal, že britská ekonomika letos poroste o 2,1 procenta a v roce 2012 o 2,6 procenta. Nyní OBR předpokládá růst britské ekonomiky příští rok růst 2,5 procenta a v roce 2013 o 2,9 procenta. Pokud jde o inflaci, která se podle posledních údajů zvýšila na 4,4 procenta, Osborne připustil, že se letos bude pohybovat mezi čtyřmi a pěti procenty. Příští rok by se měla snížit na 2,5 procenta. Cílem britské centrální banky je dvouprocentní inflace.

Britský rozpočtový rok začíná 1. dubna. Podle Osborna deficit v končícím finančním roce dosáhne 146 miliard liber, tedy o 2,5 miliardy méně, než se předpokládalo na podzim. V dalších letech by ale měl deficit klesat pomaleji, než OBR odhadoval. V roce 2011/2012 to bude 122 mld. GBP místo dříve očekávaných 117 mld. GBP, v rozpočtovém roce 2013/2014 by to pak mělo být 70 miliard liber oproti původnímu předpokladu 60 miliard. Státní dluh letos dosáhne zhruba 60 procent britského HDP, příští rok 71 procent HDP a do konce funkčního období tohoto parlamentu, tedy do roku 2015, by měl začít klesat.

„Dnešní rozpočet je o reformě britského hospodářství tak, abychom podpořili růst ekonomiky a pracovních míst a naši budoucnost,“ uvedl Osborne. Premiér apeluje na transformaci ekonomiky v situaci, kdy na domácnosti tlačí vzrůstající inflace, vysoká nezaměstnanost a očekávání růstu úrokových sazeb. Korporátní daň počínaje dubnem tohoto roku začne klesat letos o dvě procenta a následně o procento ročně a po tříletém období dosáhne 23 procent. Osborne uvedl, že na vyrovnání výpadku korporátní daně bude využita bankovní daň, uvalená s příštím rokem.

Již na podzim Osborne oznámil snížení státních výdajů během pěti let o 20 procent, začátkem ledna se zvýšila daň z přidané hodnoty ze 17,5 procenta na 20 procent. Vzhledem k vysokým cenám benzinu premiér zrušil plánované zvýšení daně na pohonné hmoty, které mělo začít platit od začátku dubna. Tento krok bude kompenzován zvýšením daní ropných společností těžících v Severním moři. Osborne také oznámil zmražení spotřební daně na alkohol a na leteckou dopravu. O dvě procenta naproti tomu stoupne daň na tabákové výrobky. Ministr oznámil rovněž mírné snížení daní, o 630 liber se zvýší nezdanitelný základ daně z příjmu na 8012 liber (225.000 korun). Podle vlády by to mělo asi 25 milionům Britů ušetřit kolem 45 liber (asi 1300 korun) ročně. Průměrný plat se v Británii pohybuje kolem 20.000 liber ročně. Ministr financí také oznámil konzultace, jejichž cílem by mělo být sloučení daně z příjmu a zdravotního a sociálního pojištění. Zopakoval, že 50% daň z příjmů nad 150.000 liber ročně, kterou zavedla předcházející vláda labouristů, je jen přechodným opatřením. Dnes oznámený rozpočet ostře kritizoval šéf opozičních labouristů Ed Miliband. Zopakoval, že vláda škrtá příliš hluboko a příliš rychle a důsledkem je nižší hospodářský růst a stoupající nezaměstnanost.

Odborová ústředna Odborový kongres (TUC) na sobotu svolala do Londýna demonstraci proti škrtům a ekonomické politice vlády vůbec. TUC předpokládá, že by mělo přijít aspoň 100.000 lidí.

Spotřebitelská důvěra ve Velké Británii v březnu zůstala u minim z března roku 2009. Britové jsou dle zprávy GfK (36,38 EUR, -1,02%) NOP pesimističtí k oživení ekonomiky a jeho udržitelnosti. Program fiskální úspor, který vlády má zrušit více než 300 tisíc míst ve veřejném sektoru v příštích pěti letech, začne příští měsíc. Nezaměstnanost se blíží 8 procentům a ekonomika ve 4Q10 vykázala pokles. Inflace v únoru akcelerovala nejrychleji za poslední dva roky, což vytváří na BoE tlak na růst úrokových sazeb a zároveň ji vrhá do nesnadné „křeče“ v rozhodování mezi inflací a poklesem ekonomiky. Spotřebitelské ceny v únoru rostly 4,4% meziročním tempem po 4% tempu v lednu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.11.2024
22:22ONLINE: Kamala Harris nebo Donald Trump? Americké volby v interaktivní grafice
22:00Wall Street při očekávání výsledků voleb rostla nejrychleji od poloviny září  
17:59Co k budoucí návratnosti akcií v USA říká současná vysoká koncentrace trhu?
17:49Palantir +22 %. Technologie pomáhají americkým akciím ve velký volební den výše  
16:32Jaromír Strnad: Nové cílové ceny a doporučení pro pražské banky. Nvidia střídá Intel, ASML hledá dno
14:46Výsledky Palantir: Neotřesitelná poptávka po AI nepolevuje, akcie +15 %  
13:45Invesco: Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
12:59Bloomberg: OpenAI jedná o změně struktury, už nechce být neziskovou společností
12:23Saúdské firmě Aramco kvůli nižším cenám ropy klesl čtvrtletní zisk o 15 procent
11:44Vítr na lopatky Vestas (-9 pct) stále nefouká. Zlepšení přijde, ale 'bude to trvat'
10:51Bloomberg: Pět klíčových ekonomických dopadů výsledků prezidentských voleb v USA
9:04Rozbřesk: USA jdou volit, výsledky mohou být překvapivé a sčítání hlasů dlouhé
8:55Fed, volby a výsledky firem: Klíčové události tohoto týdne  
8:40Zaměstnanci Boeingu schválili zvýšení mezd o 38 procent, stávka skončí
8:19Skupina mmcité zveřejnila výsledky za Q3 2024. Tržby meziročně klesly, výhled zisku drží na 101 mio. CZK
6:43FX Strategie: Reakce dolaru na výsledky voleb nezáleží jen na Bílém domě, ale i na Kongresu  
04.11.2024
22:03Úvod týdne se akciím na Wall Street vůbec nevydařil, nicméně následující dny budou pořádná jízda  
17:32Inflace je v konečném důsledku vždy monetárním jevem. Ale příčin může mít mnoho
17:08Sentix: Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v listopadu opět zvýšila
17:07Dluhopisy jedou, zatímco Wall Street setřásá úvodní ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM ve službách