Podle některých dochází nyní v USA ke zpomalení růstu, několik málo ekonomů dokonce uvažuje o tom, že na konci tohoto roku přijde opět recese. Fed drží sazby v rozmezí mezi nulou a 0,25 %, výnosy desetiletých vládních dluhopisů se pohybují kolem 3 %. Rozdíl mezi nimi tak dosahuje jedné z nejvyšších hodnot v historii. Recesi ovšem indikuje opačný případ, kdy krátkodobé výnosy převyšují ty dlouhodobé, uvádí Caroline Baum na stránkách Bloombergu.
Pokud je výnosová křivka strmá, jako je tomu nyní, banky se snaží zvětšovat své rozvahy. Půjčují si nakrátko a poskytují dlouhodobé úvěry, čímž zvyšují nabídku peněz v ekonomice. K tomu v současné době nedochází proto, že v ekonomice existuje nadbytek dluhu a zavádí se nové úvěrové standardy. Podobné to bylo na počátku 90. let, kdy bankám po tehdejší krizi trvalo roky, než opět začaly půjčovat. I tak ale čas na obavy z recese přijde ve chvíli, kdy se tvar výnosové křivky otočí, píše Baum. Dokazuje to podle ní všech sedm recesí od roku 1969, i když se pokaždé ozývaly hlasy, že tentokrát je tomu jinak.
Na uvedené zamyšlení reaguje na svém blogu Paul Krugman. Podle něho jde o „nezničitelný blud výnosové křivky“. Argumenty o výnosové křivce vysílající pozitivní signály jsou podle něho v rozporu s tím, co nyní ukazuje vývoj výnosů u vládních dluhopisů. Historická vazba mezi sklonem výnosové křivky a ekonomickým růstem se pak odvíjí od toho, že výnosy dlouhodobých dluhopisů v podstatě znamenají predikci budoucích výnosů krátkodobých. Pokud investoři očekávají, že ekonomika klesne, očekávají také, že Fed sníží sazby. To obrátí sklon výnosové křivky. Pokud naopak čekají růst, znamená to zvyšování sazeb Fedem a napřímení křivky.
Problém ale nyní spočívá v tom, že Fed již snižovat sazby nemůže, protože jsou u nuly. Zvyšovat ale může. Dlouhodobé sazby tak musí ležet nad krátkodobými, protože jejich ceny odrážejí princip oceňování opcí – krátkodobé sazby mohou jít nahoru, dolů ale ne. Tak Krugman vysvětluje, proč se nyní nespoléhat na predikční sílu výnosové křivky.
(Zdroj: Bloomberg, Blog Paula Krugmana)