Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rogers: Moc bublin teď nemáme, v USA se čeká na krizi; short emerging markets, long komodity

Rogers: Moc bublin teď nemáme, v USA se čeká na krizi; short emerging markets, long komodity

18.05.2011 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Malé investice do produkčních a těžebních kapacit v posledních třiceti letech a rostoucí globální poptávka představují hlavní důvody pro dlouhodobý růst cen komodit. Takto shrnul svou hlavní investiční tezi Jim Rogers v posledním rozhovoru pro Financial Times. Nezviklal ho ani vývoj cen stříbra, které po silném růstu prudce korigovaly – investor se domnívá, že „co vzroste za jeden měsíc o 25 %, by mělo oslabit“. Rogerse tento vývoj potěšil, protože podle svých slov hodlá své investice do tohoto kovu ještě rozšířit.

Vedle uvedeného fundamentálního důvodu by ceny komodit mělo podpořit to, že „papírové peníze jsou po celém světě znehodnocovány“. Fed sice říká, že s cenami komodit nemá nic společného, „tištění peněz“ ale k růstu cen komodit vede, protože „nové peníze musí někam jít“, uvedl investor.

Rogers zmínil, že dlouhé pozice drží zejména v komoditách a některých měnách, krátké v akciích na rozvíjejících se trzích a na technologických titulech v USA. „Pokud se světová ekonomika zlepší, vydělám na komoditách, pokud se zhorší, možná také vydělám na komoditách, protože oni budou tisknout ještě více peněz,“ popsal investor svou investiční filozofii. Dodal také, že krátké pozice na akciích nedrží proto, že by u těchto titulů byla bublina – těch v současné době „mnoho není“.

Rogers připouští, že krátkodobě může mít čínská ekonomika problémy, to ale nic nemění na tom, že „ve 21. století bude nejvýznamnější ekonomikou světa“. Investice do čínských akcií tak činí proto, aby jeho potomci jednou řekli: „Ten stařík byl chytrej chlap“, svěřil se investor. Nicméně tento přístup prý má právě jen u tohoto trhu. Problémy se podle něho dají čekat na čínském realitním trhu, ale přestože se vláda snaží o jeho ochlazení, stále nejde o situaci, která by byla podobné té v USA či Velké Británii. Tam je možné „koupit si čtyři nebo pět domů, aniž byste měli práci“, v Číně si v takové situaci nekoupíte ani jeden dům.

Rogers zopakoval, že nehodlá kupovat americké vládní dluhopisy, vhodnější jsou u nich krátké pozice. Očekává, že k tomu názoru se bude přiklánět stále více investorů, protože USA mají „vážný problém“. Mýtem je přitom to, že nejdříve začnou prodávat „zlí zahraniční investoři“. Historie naopak ukazuje, že to většinou bývají domácí hráči, uvedl investor. Patrné to podle něho bylo i v případě Řecka, protože i tam začali jeho dluhopisy nejdříve prodávat domácí investoři. V případě USA se k prodejům domácích přidá posléze i Čína a Japonsko, tedy země, které již nyní „začínají klást otázky a přestávají kupovat“. A je pravděpodobné, že vláda Spojených států s problémem vzrůstajícího zadlužení nebude dělat nic, dokud ji k tomu nedotlačí krize, uzavřel Rogers.

(Zdroj: FT Long view)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.07.2024
6:12Stratéžka Invesco: Mohl by Fed snížit úrokové sazby v roce 2024 dvakrát?
22.07.2024
22:00Přeprodané technologické tituly přilákaly kupce  
17:23Snižování sazeb: Jak na něj obvykle reaguje akciový trh?
17:02Technologie před výsledky slušně rostou, Evropa tentokrát drží krok  
16:09Varta už nenastartuje? Akcie ztratily 80 %, restrukturalizace má vymazat stávající akcionáře a vést k delistingu. Ovládnout firmu nabízí Porsche
14:32Je čas připravit se na medvědí trh, myslí si stratég Bank od America  
14:01Zadlužení EU se v prvním čtvrtletí zvýšilo na 82 procent HDP, roste i v Česku
12:53Týdenní výhled: Bidenovo odstoupení ještě neznamená obrat. Začínají reportovat velké techy. Americká ekonomika má za 2Q zrychlit  
12:02Akcie otáčejí vzhůru hlavně v Evropě. Kromě politiky zůstávají klíčovým tématem výsledky  
10:37Čínská centrální banka srazila klíčové úrokové sazby, vyrazila na podporu ekonomiky
9:21Ryanair varuje, že se po propadu zisku ani letní sezóna nejspíš nevydaří. Klesá příjem z letenky, zákazníci víc šetří
9:05Rozbřesk: Dopady IT výpadku na globální ekonomiku a Biden hodil ručník do ringu
8:52Biden odstoupil z prezidentských voleb v USA a podpořil Harrisovou. Čína snížila sazby, futures míří výše  
8:42GEVORKYAN chystá akvizici v jižní Evropě
6:29Fidelity: Japonské společnosti na rekordních úrovních ve zpětném odkupu akcií
21.07.2024
20:44Biden odstoupil z amerických prezidentských voleb a podpořil Harrisovou
8:01Víkendář: Bank of America u Applu věří v nárůst přechodů na nové modely, volby pro akciový trh nepovažuje za tak důležité
20.07.2024
8:01Víkendář: Apple jako top volba od Morgan Stanley
19.07.2024
22:01Hlavní zámořské indexy nedokázaly uzavřít týden růstem  
17:33Tržní koncentrace na extrémech. Mění se některé tržní mechanismy?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m