Aktualizováno Plán začít sázet na pokles ceny amerických dluhopisů oznámil po Billu Grossovi z dluhopisového fondu PIMCO i ostřílený investor a komoditní nadšenec Jim Rogers. Ceny amerických Treasuries podle něj v dohledné době klesnou pod tíhou vyprchávání optimismu, když centrální banka Fed podle plánu ukončí na konci června stávající program na nákup federálních dluhopisů, notoricky známý jako QE2.
Jakmile přestane Fed dodávat na trhy likviditu, americké bondy i dolar začnou ztrácet, varuje Rogers. "Situace se zhoršuje, očekávám narůstání problémů v USA; v dlouhém období je dolar 'absolutním fiaskem'," říká.
„Zatím ještě nejsem v krátké pozici (na dluhopisy USA), ale plánuji to… možná již dnes,“ naznačuje. Podle investora roste počet medvědů na americké dluhopisy a podle průzkumů jich je již 95 procent, což dodnes zabránilo Rogersovi dluhopisy shortovat. Tento záměr nicméně naznačil již v březnu, když pro CNBC uvedl: „Já neprodávám nic. Čekám na vhodnou příležitost prodat nakrátko vládní bondy USA.“
Za hlasitého odpůrce dluhopisů americké vlády již několik měsíců platí Bill Gross, který vede největší dluhopisový fond na světě PIMCO. Společnost v únoru vyřadila za svého portfolia veškerý dluh USA včetně pokladničních poukázek s varováním, že zadlužování Spojených států není udržitelné a důvěra investorů v platební schopnost země není podložená. Gross následně v březnu dle agentury Bloomberg investoval zhruba 3 procenta svých aktiv do sázek na růst výnosů amerických obligací.
Jim Rogers mimo jiné v souladu se svým býčím postojem vyzdvihl komodity, když řekl, že jejich propad v minulém týdnu ho nechal chladným. Stříbro, které během několika dní propadlo o více než čtvrtinu a zaznamenalo tak nejvýraznější ztrátu od roku 1980, podle Rogerse stále představuje nákupní příležitost. „Hodlám stříbro dále nakupovat. Ceny čím dál tím vzácnějších komodit, jako je ropa a cenné kovy, poroste po několik let, nezávisle na působivých korekcích na trhu,“ říká investor. Nedostatek nalezišť nových zdrojů a klesající rezervy ropy podle něj dostatečně ospravedlňují býčí trh do budoucna, jehož délku nelze odhadnout.
V další zisky stříbra věří i stratégové Bank of America/Merrill Lynch, jejichž technická analýza indikuje signál k růstu k důležité úrovni 50 USD/unci ke konci letošního roku. „Navzdory rychlým výprodejům jsme stále na růstovém trendu,“ uvádí banka. Cena stříbra v minulém týdnu propadla nejvíce od začátku 80. let mimo jiné poté, co hlavní komoditní burza COMEX nabídla obchodníkům až 80% benefit v případě zrušení fyzického vyrovnání a akceptování finančního vypořádání. Od začátku týdne se však stříbro společně s dalšími komoditami rychle zotavuje, dle BoA/ML může jeho cena v následujících třech až pěti letech dosáhnout i 80 dolarů za unci.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg, InvestmentWatch)