Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rostoucí ceny komodit se už prokousávají ke spotřebitelům

Rostoucí ceny komodit se už prokousávají ke spotřebitelům

03.03.2011 16:47
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Apríl se už sice blíží, ale až prvního dubna Whirlpool a Electrolux zvednou ceny praček o drsných 8-10 %, nikdo se smát nebude. Nepůjde totiž o žádný levný žert. Oba obří výrobce bílého zboží ke zdražení nutí rostoucí ceny vstupů, třeba oceli, jejíž cena za poslední rok stoupla o 20 %. Až dosud se americké firmy pokoušely většinu efektu zdražování surovin vzít na sebe, jenže akcionářům se to příliš nezamlouvá. Výsledky Whirlpool zklamaly a akcie se z loňského maxima na 105 USD letos svezly na 80 USD.

Zraky výrobců i maloobchodníků se teď soustředí na jediné: jak se spotřebitelé s dražšími mikrovlnkami a sporáky vyrovnají. Zatím se nezdá, že by byli příliš ochotni zaplatit víc. Kvůli recesi je šetření v módě. I před leckterým americkým Walmartem je možné narazit na dražší džípy nebo mercedesy.

Už před recesí si obchodníci stěžovali, že ztrácejí schopnost pružně upravovat ceny. Potenciál Číny a Indie, které ve světové ekonomice sehrály roli výkonných deflátorů snižujících výrobní ceny téměř všeho, se pomalu vyčerpával. Komoditní boom nyní nutí zoufalé výrobce sáhnout na samé dno svých možností.

Přenášení rostoucích cen vstupů na konečného zákazníka dříve velké kontroverze nevyvolávalo. Zdražování postihlo všechny firmy stejně a nebylo těžké spotřebitelům vysvětlit, proč musí jít ceny výše. Mezi zdražením primérních surovin a pohybem regálových cen zpravidla uběhlo šest měsíců. O tom, jestli se to tentokrát povede společnostem Whirlpool i Electrolux, však panují pochybnosti. Na jejich tržní podíl si prý dělá zálusk jihokorejská konkurence – Samsung i LG.

Do hry vstupují i maloobchodníci. Ti také dříve zvyšování cen přijímali bez reptání, dnes však po výrobcích požadují přesný vzorec toho, jak konkrétní komodita ovlivní výslednou cenu produktu. Vyjednávání se stává obtížnější a řetězce s velkou monopolní silou si mohou uzmout část marží, která by jinak připadla výrobci.

Maloobchodníci se stále více snaží zdržování skrýt a udržet zdání, že nabízejí nejlepší poměr cena/výkon. Jedním z triků je rozšíření nabídky zboží jedné kategorie, která obsahuje základní levnou verzi i kvalitnější variantu, která podraží více. Oblíbenou taktikou, kterou praktikují zejména výrobci cukrovinek, je ponechání ceny při zmenšeném obsahu. Ne každý se však nechá nachytat: zákazníci si rychle všimli, když jim společnost Kimberly-Clark chtěla podstrčit toaletní papír s menším formátem útržků.

Nálada a chování spotřebitelů projdou tento rok zatěžkávací zkouškou. Analytici očekávají, že dopady inflace se budou odvětví do odvětví výrazně lišit. Bohatší zákazníci se s vyššími cenami vyrovnají snadno, avšak pravidelní návštěvníci Walmartu hlouběji do kapsy nesáhnou. Kvůli rostoucím cenám bavlny pravděpodobně výrazně zdraží oblečení (někteří výrobci mluví až o 30 %), jenže například Ralph Lauren nebo Gant s tím nebudou mít tak velké problémy jako American Apparel. Potravinářství je na tom o něco lépe – kabát se dá spravit, chleba se kupuje každý den.

Z historického hlediska vykazují marže výrobců a maloobchodníků pozoruhodnou stabilitu. Pokud ceny komodit porostou dále, zákazníci to nakonec tak jako tak pocítí. Po letech zlevňování si možná budou muset začít zvykat na trochu jiné cenové klima.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.11.2024
17:51Chytřejší než celý trh?
17:07Wall Street se drží při zemi a Nvidia není největší zátěží  
14:56Braňo Soták k Nvidii: Cyklus investic do AI infrastruktury zůstane netknutý, brzdou výhledu Blackwell  
13:42Prodeje PDD, vlastníka Temu, se po otřesech na čínském trhu prudce zpomalily
13:29Bundesbank: Německu příští rok hrozí vysoké riziko podnikových bankrotů
13:16Technická analýza: Nízká valuace a nákupní signál na BNP Paribas  
12:21Prodej nových aut v EU v říjnu mírně stoupl, po třech měsících i v Německu
11:44Eurodolar opakovaně testuje 1,05, zatímco akcie dnes klesají  
11:03Hlavní medvěd z Wall Street si na americké akcie v příštím roce stanovil býčí cíl  
10:43WSJ: Americké firmy se kvůli Trumpovi zásobí čínským zbožím, některé se zadluží
10:16Americká vláda požaduje, aby Google prodal kvůli monopolu svůj prohlížeč Chrome
9:13Rozbřesk: ECB už se nebojí inflace, ale slabého růstu
8:50Výsledky u Nvidia a Colt, poslední den s nárokem na dividendu u Monety. Evropa zahájí smíšeně  
8:11COLT CZ GROUP zvýšila výnosy o polovinu díky růstu i akvizicím a potvrzuje celoroční výhled
20.11.2024
22:55Nvidia předvedla silné čtvrtletí a přesvědčivý výhled. Na nažhavený trh a jeho očekávání od lídra AI je to ale málo
22:04Akciové indexy odmazaly včerejší růst  
17:41Wall Street koriguje včerejší růst před potenciálně volatilní reakcí na výsledky Nvidie  
17:26Dolarově - akciová dominance Spojených států a mince o jedné o straně?
16:34ECB varovala před bublinou u akcií spojených s umělou inteligencí
16:10Ford v Evropě kvůli slabému zájmu o elektromobily zruší 4000 pracovních míst

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m