Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kurvítkonomie

Kurvítkonomie

28.02.2011 18:14

HN nedávno přinesly hezký text o takových zvláštních součástkách, které jsou zabudovány ve většině strojků, přístrojů a zařízení. Jeho autor, Lubomír Lízal, píše: „Je nade vší pochybnost, že každý výrobek obsahuje takzvané "kurvítko" (za tento zcela výstižný výraz bych rád poděkoval Neviditelnému psu Ondřeje Neffa), tedy skrytou, často i neviditelnou součástku, která si hlídá, zda máte účtenku nebo nevypršela záruční doba. A pak spustí.“

To, co máme přímo před očima, je nejméně vidět a existence kurvítek je toho důkazem. Proč se ale domnívat, že existují jen v oblasti mechanicko-elektrotechnické. Jasně patrné jsou přece i v ekonomice a ekonomii. Součástí té druhé je totiž tzv. normativní ekonomie – ta se zabývá tím „jaký svět je“ a následně i tím, „co by se s ním mělo dělat“. Jinak řečeno, jejím cílem je “mít aktivní úlohu ve vývoji lidské společnosti“. Dejme nyní stranou hodnocení toho, jaký je celkový efekt této snahy. To, jak často se dostává do problémů, jednoznačně naznačuje přítomnost kurvítek i v této oblasti. A to natolik intenzivní, že navrhuji ji přejmenovat na kurvítkonomii.

Dovolím si krátce prezentovat jakýsi seznam top normativně-ekonomických kurvítek. Společné mají jedno – spustí se vždy, když nejvíce potřebujeme, aby naše aktivní politika fungovala:

K: top 6

Právě ve chvíli, kdy se někdy v šedesátých letech začalo potvrzovat, že skutečně existuje možnost „měnit“ vyšší inflaci za nižší nezaměstnanost a naopak, začalo fungovat kurvítko inflačních očekávání K-IO. To spolehlivě posouvalo Phillipsovu křivku doprava a tuto mechaniku zadrhlo.

Právě ve chvíli, kdy se centrálním bankéřům začalo zdát, že dovedou zkrotit inflaci a směrovat ekonomiku k velkým a konzumním tišinám, spustilo se v druhé polovině devadesátých let kurvítko akciových bublin K-AB. Když jsme si na něj začali dávat trochu pozor, spustilo se po přelomu tisíciletí kurvítko bublin nemovitostí K-BN. A nyní se zdá, že se od roku 2007 již podruhé zapnulo kurvítko cen komodit K-CK. Cesta k oněm tišinám je tak stále značně nejistá.

Zajímavě také funguje tzv. spreadové kurvítko K-S. Jeho funkce byla dobře patrná skoro pokaždé, když byl v Evropě schválen nějaký záchranný plán a rizikové spready zadlužených zemí vzrostly tak akorát na to, aby tento plán učinily nefunkčním. Podobné kurvítko často funguje při snaze o deficity tažené vypoptá(v)kování se z recesí.

Ale asi nejzajímavější je tzv. příliš velké na to, aby padly kurvítko K-PV. Jeho existence a fungování je evidentní: Ač si jsme jasně vědomi toho, že v centru problémů světové ekonomiky byla a je velikost finančních institucí a jejich vliv na celý systém, po všech veletočích, pomocích, intervencích, změnách regulace atd. jsou tyto firmy ještě větší.

Následující směsice obrázků dokumentuje fungování uvedených K. První graf ukazuje zmíněný posun Phillipsovy křivky, následuje dot.com bublina, bublina na nemovitostech v USA, současný růst cen komodit, CDS vybraných zemí a konečně to nejlepší - velikost aktiv čtyř největších bank v USA jako podíl na HDP:


kurvítka1

Mimochodem, smůlu na kurvítka má zejména pan Bernanke, kterému se nejdříve spustilo K-BN, nyní mu běží K-CK a K-PV a hrozí spuštění K-S.


A jedno K z financí ...

Existence kurvítek je pak patrná i ve financích – i zde bychom mohli vydělit „normativní finance“, které nejenže popisují, ale i radí. Asi nejvýznamnějším K je následující:

Teorie portfolia hezky ukazuje, jak diverzifikací omezíme riziko a zvýšíme, či alespoň zachováme očekávané výnosy. Diverzifikační kurvítko K-D se ale zapne téměř bez výjimky vždy, když potřebujeme, aby toto doporučení k diverzifikaci fungovalo – tj. během oslabení, či pádu trhů, při krizích, panikách, atd. K-D totiž způsobí to, že korelace, na základě kterých jsme v dobrých časech portfolio budovali, se v časech, kdy je potřebujeme, zhroutí. Samozřejmě, že K-D se objevilo až ve chvíli, kdy teorie portfolia mezi investory již dostatečně zakořenila (skončila její záruční lhůta) – viz následující graf, z kterého je patrný přelom v chování korelací po roce 2000:

kurvítka2
Zdroj: Kirk Chisholm & Joseph W. Chase


Jsem pro kurvítka

Samozřejmě, že na každý jeden výše uvedený zádrhel máme nějaké konkrétní vysvětlení. Není to ale příliš velká náhoda, že se vždy něco objeví? A platí dobré pravidlo, že nejjednodušší vysvětlení je vždy to nejpravděpodobnější. Jsem pro kurvítka.


Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    01.03.2011 12:56

    Možná by se to nechalo pojmenovat jednodušeji... Lidská nenasytnost!!! :-)
    Dave
  •  
    01.03.2011 8:48

    Moc hezky napsané. Myslím si ovšem, že netřeba vymýšlet novou terminologii. Vždyť alespoň u většiny zde popsaného se dá aplikovat legendární Murphyho zákon: "Až na Tebe dojde řada, tak se změní pravidla".
    DeGuise
  •  
    28.02.2011 21:26

    Roztomilé. Zbývá jen určit, jsou-li tato kurvítka povahy exogenní či endogenní. Jakožto přítelkyně konspiračních teorií jsem pro první možnost ;-)
    Kalka.
    •  
      01.03.2011 13:27

      tzv. Autority - systém centrálního bankovnictví ruku v ruce s těmi, "kteří ví lépe (než my) co je pro nás dobré" (resp. v tomto duchu jednají)... a z pozadí jsou živeni těmi, kterým tento systém vyhovuje...
      First Knight
  • Už to prasklo...
    28.02.2011 20:28

    A kurva! Já, že pořád neprodělávám, když už ničemu nerozumím....
    kabek
  •  
    28.02.2011 19:00

    Moc hezké, jen mě napadá, že na rozdíl od USA v ČR kurvítka posledních pár let nepotřebujeme. Tady jsou totiž jimi přímo sami naši "nejlepší ekonomové" - od vyhaněčů zahraničních investorů až po současné "škrtače" a "ladiče" daní...
    • Móóóoć dobrý článek
      28.02.2011 19:12

      Věšechny výrobky koupené po roce 2000 mají dokonce více kurvítek.Určitě nemají jen jedno.Největší kurvítka u pc jsou kondenzátory na základní desce.U LCD monitorů je největší kurvítko zdroj podsvícení.Dokonce i Superb má hned několik kurvítek hned od výroby:)Dokonce v běžných potravinách je největší kurvítko nadměrný obsah soli.Jak vysvětlit výrobcům,aby do toho necpali tolik kurvítkovací soli.Aby nám nerostl tlak.
      ?
      • Re: Móóóoć dobrý článek
        01.03.2011 9:27

        V poslední době se mi zdá že všechny kurvítka výrobci nastavili tak aby se spustila přesně po vypršení záruční doby, před tím se spouštěla později, někdy vůbec :-)
        modrymax
Aktuální komentáře
08.09.2024
9:11Víkendář: Řecko zvažuje šestidenní pracovní týden
07.09.2024
9:08Víkendář: Od „vyrobeno v Číně“ k „vyrobeno Čínou“
06.09.2024
18:29Komoditně – akciové cykly, trend a současnost
17:31Negativní efekt dat převážil, akcie padají, peníze se stěhují do dluhopisů  
16:58Ekonomika EU i eurozóny ve čtvrtletí vzrostla o 0,2 procenta, upřesnil Eurostat
16:34Technická analýza: Obrat trendu na Amazonu?  
15:32Americký trh práce se zvedl, ale bude to stačit? Data pochybnosti nesmazala  
14:41Jan Bureš: Český průmysl stále hlavním rizikem probíhajícího oživení
13:31Než otevře Wall Street: UiPath, DocuSign  
13:22ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:40Random Thoughts #1: Trend je přítel  
12:20Komentář analytika: Výhled Broadcom pro další čtvrtletí nenaplnil odhady, akcie klesají  
11:56Nervozita před zásadními daty a slabý Broadcom doléhají na akcie. Jaká bude reakce na trh práce?  
11:20Perly týdne: Morgan Stanley americkým akciím moc nefandí
11:15Zahraniční obchod ČR se v červenci propadl do schodku 4,1 mld. Kč
9:56Stavebnictví v červenci po čtyřech měsících poklesu meziročně vzrostlo o 2 pct
9:55Akcie Raiffeisen propadají o 7 %, soud zablokoval prodej ruské pobočky
9:54Český průmysl zůstává v útlumu, v červenci meziročně klesl o 1,9 pct
9:17Rozbřesk: Hop nebo trop - toť pro Fed srpnová data z amerického trhu práce
8:51Evropské futures červené, událostí dne zpráva o zaměstnanosti v USA  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data