Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Barro: Ministerstvo financí dokáže to samé jako Fed, který si příliš důvěřuje ohledně exitu

Barro: Ministerstvo financí dokáže to samé jako Fed, který si příliš důvěřuje ohledně exitu

30.11.2010 15:21
Autor: Redakce, Patria.cz

O novém kole kvantitativního uvolňování Fedu bylo napsáno hodně, většině z této diskuse nad QE2 ale chybí ucelený analytický rámec. Fed se obává slabého ekonomického oživení a zejména možnosti vzniku deflace. Plánuje tedy další kolo monetární expanze. Mé hlavní závěry jsou následující:

V současném prostředí, kdy jsou krátkodobé sazby v podstatě nulové, by nákup krátkodobých dluhopisů neměl žádný efekt. S tím Fed souhlasí.

Nákup dlouhodobých vládních dluhopisů může být expanzivní. Je to však ekvivalent snižování doby splatnosti dluhu vydaného ministerstvem financí. Není jasné, proč se o dobu splatnosti dluhopisů stará Fed a ne ministerstvo financí.

Nejdůležitějším bodem, kterého si je Fed dobře vědom, je strategie exitu, která má zabránit inflaci ve chvíli, kdy se ekonomika zlepší, a krátkodobé sazby nebudou u nuly. Konvenční strategie exitu se spoléhá na operace na volném trhu, nyní ale panují obavy, že by mohly ohrozit ekonomické oživení. Fed se domnívá, že dodatečným nástrojem, který pomůže ekonomice k oživení a umožní vyhnout se inflaci, je zvýšení úroků z rezerv. To považuji za omyl. Zvýšení úrokových sazeb z rezerv s cílem srovnat jejich velikost s rostoucími výnosy u krátkodobých vládních dluhopisů je ekvivalentem kontrakčních operací na otevřeném trhu, kterými Fed spolu s objemem držených dluhopisů snižuje i rezervy. Zvyšování sazeb u rezerv je tak stejně kontrakční jako standardní strategie exitu.

Od srpna roku 2008 Fed zvětšil svou rozvahu přibližně o 1 bilión dolarů. Instituce jsou ochotny držet kolem 1 biliónu dolarů nadbytečných rezerv u Fedu, které nesou téměř nulový úrok, kvůli slabé ekonomice a kvůli tomu, že finanční krize dramaticky zvýšila poptávku po málo rizikových aktivech. Prudký nárůst objemu peněz tak doposud nebyl inflační.

Pro instituce jsou nadbytečné rezervy u Fedu v podstatě ekvivalentem krátkodobých vládních dluhopisů. Úroková sazba, která se z nich platí, tak musí být téměř stejná jako výnos těchto dluhopisů; nyní se obě sazby blíží nule. Pokud Fed provede konvenční expanzivní operace na otevřeném trhu (nakoupí více krátkodobých dluhopisů a vytvoří více rezerv), privátní sektor bude držet méně dluhopisů a o to více rezerv. A protože je instituce považují za ekvivalenty, nebude to mít na cenovou hladinu, reálný HDP, atd., žádný vliv.

Krátkodobé a dlouhodobé dluhopisy ale stejné nejsou. První vynášejí 0,1 %, zatímco desetileté dluhopisy téměř 3 %. Fed doufá, že menší objem dlouhodobých dluhopisů povede ke zvýšení jejich cen a snížení výnosů. To by mohlo podpořit agregátní poptávku. Tyto argumenty mohou být v pořádku, musí ale dojít ke stejnému výsledku, jako kdyby ministerstvo financí změnilo strukturu vydaných dluhopisů a financovalo se více krátkodobými a méně dlouhodobými dluhopisy.

Strategie exitu do hry vstupuje ve chvíli, kdy (a pokud) se ekonomika zlepší a instituce již nebudou tolik poptávat rezervy s malým rizikem. Pokud by Fed držel sazby u rezerv blízko nuly a neprováděl kontrakční operace na volném trhu, 1 bilión rezerv by se stal vysoce inflačním. Fed se domnívá, že strategii exitu může zlepšit zvýšením sazeb placených z rezerv. Pokud například výnosy krátkodobých dluhopisů vzrostou na 2 %, Fed by mohl platit 2 % z rezerv a podporovat tak instituce v tom, aby stále držely 1 bilión rezerv. V tomto bodě by však stále platilo, že operace na volném trhu zahrnující rezervy a krátkodobé dluhopisy by stále zůstávaly bez vlivu na reálnou ekonomiku. V praxi není alternativou ke zvyšování sazeb z rezerv masivní prodej krátkodobých dluhopisů, (které Fed nevlastní), ale spíše prodej aktiv koupených od srpna roku 2008. Po QE2 by šlo zejména o dlouhodobé dluhopisy.

Mým závěrem je to, že QE2 může představovat krátkodobý expanzivní faktor, který by snížil obavy z deflace. Ministerstvo financí ale může dokázat to samé změnou průměrné doby splatnosti vydaných dluhopisů. Rizikem souvisejícím s QE2 je intenzifikace problémů spojených se strategií exitu. Fed si ohledně její exekuce příliš důvěřuje, mýlí se především v pohledu na sazby placené z rezerv jako na nástroj, který zprostředkuje bezbolestný exit.

Uvedené je výtahem z „Thoughts on QE2“, autorem je Robert Barro, profesor ekonomie na Harvard University.

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2024
22:00Příznivý mix zpráv poslal S&P 500 na nové maximum  
18:03Amerika dnes Evropu nestíhá, přestože se tamní data přidala mezi dobré zprávy  
17:53Starostové chtějí ministrem průmyslu Lukáše Vlčka, zapojeného do sněmovních výborů pro rozpočet či životní prostředí a exstarostu
17:48Finanční podmínky, sazby a umělá inteligence – září 2024
15:29Růst ekonomiky USA ve druhém čtvrtletí zrychlil na tři procenta, potvrdil úřad
15:13Bloomberg: Naděje EU na výrobu baterií se stala symbolem krachu elektromobilů
14:58Fidelity International: Fed do toho jde ve velkém stylu, čeká nás volatilita
14:42RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva
12:59Novinky z OpenAI: Altman by mohl získat podíl, odchází technologická šéfka Muratiová a manažeři výzkumu
12:23Bloomberg: Cateringová firma Sodexo zvažuje převzetí rivala Aramark z USA
11:53Německá ekonomika letos opět klesne, odhadují přední hospodářské instituty
11:273M FUND MSI SICAV a.s: Pololetní zpráva za rok 2024
10:37Další čínská podpora a výsledky Micronu posílají akciové trhy vzhůru  
10:26Rohlik.cz Finance a.s.: Pololetní neauditovaná finanční zpráva společnosti
10:16Poptávka po AI počítačích zlepšila výhled Micron, akcie vyskočily o 15 %
10:13Čína zavede další opatření na podporu ekonomiky, akcie zareagovaly růstem
9:18Rozbřesk: Koruna pod lehkým tlakem. ČNB snížila sazby dle předpokladu, na tahu je šýcarská centrální banka
8:53Technologické akcie podpořila čísla Micronu, čínský trh stimulace tamní vlády. Evropa zahájí pozitivně  
6:29Technická analýza: Citi může pokračovat v růstu podél 200denního průměru  
25.09.2024
22:01Americké indexy dnes nedokázaly najít směr  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m