(ČTK) - Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali američtí ekonomové Peter Diamond a Dale Mortensen a řeckokyperský Brit Christopher Pissarides. Nejprestižnější ekonomické ocenění dostali za vývoj teorie, která vysvětluje, jak ekonomická politika a regulace ovlivňují trh práce a proč například vysoká podpora lidem bez práce vede k vyšší nezaměstnanosti a delšímu hledání práce. Oznámil to dnes výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd.
Práce tří oceněných ekonomů vybudovala teoretický rámec pro trhy, kde se kupující a prodávající nesetkávají přímo, a do hry tak vstupují náklady jejich vzájemného vyhledávání. To na trhu vede ke "tření" a k tomu, že nebude uspokojena poptávka části kupců, ani nabídka některých prodejců. Mimo jiné to vysvětluje, proč na trhu práce vždy existuje nezaměstnanost a vedle toho nabídka volných pracovních míst.
Diamond vypracoval základní analýzu trhů tohoto typu a Mortensen s Pissaridesem ji rozšířili a aplikovali na trh práce. Jejich analýza ukázala, jak úroveň podpor v nezaměstnanosti nebo regulace najímání a propouštění zaměstnanců ovlivňují výši nezaměstnanosti, nabídku volných míst a úroveň mezd, uvedl výbor pro udělování Nobelovy ceny.
Teoretický rámec práce oceněných ekonomů lze přenést i na jiné trhy, zejména trh bydlení, kde rovněž často výrazně kolísá počet prodávaných domů a doba, po kterou trvá, než prodejce najde kupce. Poznatků teorie "vyhledávacího tření" využívá i měnová teorie, ekonomie veřejných financí, regionální ekonomie i ekonomie rodiny.
Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny za jednotlivé přírodní vědy a mír určené švédským průmyslníkem Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Založila ji až v roce 1968 na Nobelovu památku švédská centrální banka.
Vizitky laureátů:
Peter Diamond (70)
------------------
- Diamond se po většinu své profesionální kariéry věnuje analýze amerického penzijního systému. Už v 60. letech prokázal, že je výhodnější zvýšit vlastní úspory na penzi na úkor mezigenerační solidarity, pokud je reálný výnos na finančních trzích vyšší než součet temp hospodářské růstu a růstu populace.
- Peter Arthur Diamond se narodil 29. dubna 1940 v New Yorku. Vystudoval matematiku na Yaleově univerzitě a v roce 1963 získal doktorát z ekonomie na Massachusettském technickém institutu (MIT). Poté pracoval dva roky jako profesor-asistent na Kalifornské univerzitě, než začal v roce 1966 vyučovat na MIT, kde působí dodnes. Profesorem byl jmenován v roce 1970.
- Diamond je členem několika vědeckých společností, včetně Národní akademie věd a Americké akademie věd a umění. V roce 2003 byl prezidentem Americké ekonomické asociace. Je autorem řady vědeckých publikací.
- Letos v dubnu byl Diamond nominován prezidentem Barackem Obamou do Rady guvernérů Federálního rezervního systému (Fed), tedy do výkonného vedení americké centrální banky. Jeho nominaci Senát Bílému domu vrátil, Obama ho však později nominoval znovu.
Dale Thomas Mortensen (71)
--------------------------
- Svůj výzkum Mortensen zaměřuje na ekonomiku práce, makroekonomiku a ekonomickou teorii. Je znám především jako průkopník ve výzkumu dočasné nezaměstnanosti. Věnuje se také studiu fluktuace pracovních sil, jejich přerozdělování a personálním vztahům.
- Narodil se 2. února 1939 v americkém Enterprise. Ekonomii vystudoval na Willamettské a na Carnegie-Mellonově univerzitě (1967). Od roku 1965 působí na Severozápadní univerzitě v Evanstonu.
- Za svoji práci byl oceněn například v roce 2005 prestižní cenou Institutu pro výzkum práce.
Christopher Antoniou Pissarides (62)
------------------------------------
- Britský ekonom kyperského původu, od roku 1974 žije v Británii. Je profesorem na prestižní britské London School of Economics, kde přednáší ekonomii již od roku 1976. Předmětem jeho výzkumu jsou témata z makroekonomie - trh práce, ekonomický růst a ekonomická politika.
- Kyperský Řek Pissarides se narodil v roce 1948 v Nikósii. Vystudoval ekonomii na Essexské univezitě a následně přešel na London School of Economics, kde v roce 1973 získal doktorát z ekonomie. Po krátkém intermezzu v Kyperské centrální bance a na Southamptonské univerzitě se tam zase vrátil.
- Odborné veřejnosti je znám svými příspěvky ke studiu vazeb mezi makroekonomikou a trhem práce. Je mimo jiné členem rady britské Královské ekonomické společnosti, členem Výboru pro měnovou politiku Kyperské centrální banky a poradcem Světové banky, Evropské komise a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).