Mezinárodní měnový fond ve své nové zprávě o výhledu světové ekonomiky zvýšil svou letošní předpověď globálního růstu. Důvodem je silnější růst v první polovině roku, než bylo očekáváno. Zároveň ale MMF upozornil na to, že bouřlivý vývoj na finančních trzích zvyšuje riziko oživení.
Světová ekonomika by podle nových projekcí měla v roce 2010 růst o 4,6 %, což je nejvyšší tempo od roku 2007; předchozí očekávání hovořila o 4,2% růstu. V roce následujícím by měl dosáhnout 4,3 %, v tomto případě ke změně očekávání nedošlo.
Mezi rozvinutými ekonomikami stojí v čele oživení Kanada a USA, za nimi jsou evropské země, které podle MMF potřebují podniknout kroky ke zvýšení důvěry v jejich bankovní systém. Rychlejší růst Brazílie, Číny a Indie pomáhá uchránit globální oživení v době krize v oblasti vládního dluhu v Evropě.
Zatímco je „jen málo důkazů o tom, že se problémy finančního sektoru přelévají do zbytku ekonomiky“, některé země čelí „vysokým úrovním veřejného dluhu, nezaměstnanosti a v některých případech sníženému objemu nových úvěrů. Nedávné turbulence na finančních trzích, které odrážejí snížení důvěry v udržitelnost fiskální situace, v politiky, jakým vlády na problémy reagují, a v růst, podle MMF „vrhají stín na výhled do budoucna“.
MMF vyzval vlády, aby se zavázaly k tomu, že přijmou důvěryhodné plány na snížení deficitů ve středně dlouhém období; tyto plány by měly obsahovat i závazné víceleté cíle. Fiskální utahování ale v rozvinutých ekonomikách nemusí začít dříve než v roce 2011, tvrdí MMF.
Podle nových projekcí ekonomika USA tento rok poroste o 3,3 % namísto v dubnu očekávaných 3,1 %; růst v příštím roce by měl dosáhnout 2,9 %. Japonský HDP by měl růst o 2,4 % namísto 1,9 %. Příští rok by to mělo být 1,8 %. U evropských ekonomik zůstala očekávání pro rok 2010 nezměněna na 1 %, odhad růstu pro příští rok byl snížen o 0,2 procentního bodu na 1,3 %.
Monetární politika může podle MMF „zůstat pro dohlednou budoucnost vysoce akomodační“, protože inflace by měla zůstat utlumena. Monetární politiky by tak měly pomoci utlumit vliv fiskální konsolidace na růst. V případě potřeby dalšího uvolnění politiky také bude muset dojít k opětovnému nárůstu velikosti rozvah centrálních bank.
Odhad růstu rozvíjejících se ekonomik byl zvýšen z 6,3 % na 6,8 %. Čína by měla dosáhnout 10,5% růstu, Indie 9,4% a Brazílie 7,1% růstu.
(Zdroj: Bloomberg)