Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU), německý ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) a ministr hospodářství Německa Rainer Brüderle (FDP) připravili hlavní strukturu plánu ke stabilizaci společné evropské měny euro. Devítibodový dokument, který zahrnuje i možnost vyhlášení procesu řízené insolvence země eurozóny, má sloužit jako podklad pro jednání s šéfy vlád jednotlivých spolkových zemí a dalšími představiteli Německa ohledně podpory záchrannému rámci v rozsahu 750 miliardy eur, na kterém se EU dohodla pro případ dalších potíží některé ze slabších zemí eurozóny, na kterou by se rozšířila finanční nákaza z Řecka.
Interní dokument, který získal německý Handelsblatt, obsahuje hodnocení evropské krize. Uvádí mimo jiné, že ze strany Řecka byly platné smlouvy eurozóny porušeny velmi hrubým způsobem a eurozóna by se v případě extrémního scénáře nemusela vyvarovat krizi likvidity a solventnosti. Vývoj na finančních trzích podle dokumentu obnažil slabé stránky eurozóny a ta nesmí připustit, aby se krize, jaká se rozvinula z Řecka, někdy v budoucnu opakovala.
Reformní rámec má položit základy přepracování Evropského paktu stability, zabránit dopadům krize na domácnosti, zlepšit koordinaci hospodářských politik v eurozóně (s jasným vzkazem směrem k fiskální politice) a prosadit právní rámec procesu řízené státní insolvence země eurozóny. Stabilizační programy takových zemí by měly podléhat hodnocení nezávislého institutu, v dokumentu je uváděna i role ECB v tomto ohledu.
U zemí, které poruší pak stability, dokument požaduje zavedení „okamžitých a efektivních sankcí“. „Země, které nebudou plnit opatření k dojednanému rozsahu snížení deficitů, by do budoucna neměly mít nárok na další strukturální zdroje (finance) ze strany EU,“ uvádí dokument s tím, že výplata finančních zdrojů z EU by do budoucna měla být navázána na solidní hospodaření země. Porušování pravidel by podle dokumentu citovaného Handelsblattem mělo nést i politické důsledky v podobě odebrání hlasovacích práv v Evropské radě na jeden rok. Podle německého listu by se v problémová země stala de facto protektorátem Evropské komise.
Podle kancléřky Merkelové jistě plán projde „korekturami“, avšak přestavuje první reálný dokument k řešení krize eura. Německý ministr financí Schäuble požaduje zapojení evropského prezidenta Van Rompuye.
V německém parlamentu dnes Angela Merkelová uvedla, že Evropa čelí nejhorší krizi za posledních několik desítek let a otřesy eura budou mít globální dopady. Německé zákonodárce požádala o schválení rámce finanční pomoci postiženým zemím eurozóny v rozsahu až 750 miliard eur a uvedla, že dokud se Evropská unie, potažmo eurozóna, nesjednotí na detailních pravidlech poskytnutí finančních prostředků z tohoto zdroje, z Německa neodejde ani jedno další euro. Merkelová uvedla, že německý ministr financí plán představí 21. května .
Merkelová v Parlamentu zopakovala, že požaduje dohled nad ratingovými agenturami na evropské úrovni a že finanční trhy akcelerovaly krizi. Dnes o půlnoci zavedený zákaz short sellingu v Německu, BaFinem oznámený do konce března 2011 (více zde), k němuž Německo požaduje připojení ze strany Velké Británie, podle ní potrvá nejméně do té doby, dokud Evropa nenalezne společné řešení pro změnu pravidel. Kancléřka uvedla, že pro změny finanční regulace hledá podporu EU a dalších subjektů na mezinárodní scéně, avšak že pokud to bude nezbytné, bude Německo jednat samo za sebe.
(Zdroj: HandelsBlatt, Bloomberg, WSJ, BaFin)