Je nepochybné, že ekonomika Číny v letošním roce významně zpomalí návazně na nadbytek kapacit a utahování úvěrového růstu a měnové politiky obecně. V tuto chvíli však nedokážeme odhadnout, zda dojde k jejímu výraznějšímu kolapsu. Uvedl to pro Bloomberg TV Mark Faber. „Čínská křehká a zároveň rychle rostoucí ekonomika následně podkope ceny průmyslových komodit, což se odehraje v krátkém období,“ uvedl Faber. Ke společné evropské měně uvedl, že ji již v tuto chvíli považuje za předprodanou a očekává korekci zpevňujícím směrem.
HDP Číny ve 4Q09 akceleroval 10,7% tempem, nejrychleji od roku 2007. Úvěrování v lednu pokračovalo rovněž vysokým tempem a ceny nemovitostí vzrostly nejvýrazněji za 21 měsíců i přesto, že centrální banka přistoupila ke zvýšení rezervních požadavků na banky. Její guvernér Zhou Xiaochuan uvedl, že banka bedlivě střeží vývoj inflace, která zatím zůstává „relativně nízko“. Podle a dalších analytických týmů se očekává zvýšení sazeb na přelomu prvního a druhého kvartálu letošního roku.
Pokud jde o dopad zpomalení na komodity, podle Fabera je jistý na základní materiály a průmyslové komodity. Naopak neočekává výraznou korekci směrem dolů na zlatě. Pro ty investory, kteří uvažují držení komodit v dlouhodobém výhledu, znovu zopakoval preferenci potravinářských komodit, jako jsou sojové boby, pšenice, kukuřice a další obilí, ale i zemědělská půda.
V rozhovoru se vyjádřil i směrem ke společné evropské měně. Tu považuje pod tlakem jihoevropských fiskálních problémů již v tuto chvíli za předprodanou. Euro podle něj bude v krátké době korigovat směrem k 1,40 USD/EUR. „K této úrovni zpevní rychle, více bychom ale neměli očekávat,“ uvedl Faber. Podle něj pomoc, která do Řecka bezpochyby přijde, dokazuje ztrácení kupní síly peněz, které jsou odsouzeny k využívání na rozsáhlejší a rozsáhlejší nucené finanční pomoci a generují hlubší a hlubší deficity.
(Zdroj: Bloomberg)