Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mýtus globálních nerovnováh

Mýtus globálních nerovnováh

23.12.2009 12:17
Autor: Redakce, Patria.cz

S tím, jak v posledních měsících odeznívá ekonomická krize, se vynořil nový pochybný mezinárodní konsenzus: Globální ekonomika potřebuje nalézt novou rovnováhu. Nerovnováhy údajně zahrnují přehnanou spotřebu v USA, příliš mnoho zboží proudícího z Asie na západ a příliš málo z USA do Asie. K tomu se přidává příliš mnoho úspor a nedostatečná spotřeba v Číně. Co když je ale tato globální nerovnováha jen mýtem a snahy o její napravení jen zhorší současný stav?

Prostým faktem je to, že během minulého století nikdy nedošlo ani k náznaku dosažení globální rovnováhy. Po druhé světové válce představoval například HDP USA 40 % produktu globálního. Jejich dominance byla tak velká, že byly schopny utratit ekvivalent stovek miliard dolarů na oživení západní Evropy a Japonska. O rovnováze nelze hovořit ani v sedmdesátých letech charakterizovaných koncem zlatého standardu, ropnými šoky a embargem, inflací či stagflací, které se přelily z USA do Latinské Ameriky a Evropy. To samé platí o letech devadesátých, kdy Spojené státy spotřebovávaly většinu z globálního kapitálu na svém přehřátém akciovém trhu. Po kolapsu Sovětského svazu a při problémech Německa a Japonska se spotřebitelé v této zemi stali centrem globální spotřeby.

Když tedy dnes ekonomové a politici hovoří o korekci globálních nerovnováh, není jasné, co považují za jejich měřítko. Takzvaná nadbytečná spotřeba USA, obchodní toky nebo čínské úspory nebyly zodpovědné za vznik krize. Ta se spustila masivním objemem špatných sázek na trh s nemovitostmi a bilióny dolary derivátů postavených na vratkých základech.

To, co někteří považují za nerovnováhy, může být také popsáno jako systém neustále se pohybujícího kapitálu a zboží. Dnešní konsenzus zní jako požadavek na systém vytvořený ekonomikami, které dosahují své vlastní rovnováhy, a dohromady vytvářejí jednu velkou rovnováhu globální. To ale může existovat jen v teorii. A jestli nás krize něčemu naučila, pak tomu, že bychom neměli realitu nutit, aby se přizpůsobila našim abstraktním teoriím, jinak spějeme k pohromě. Centrální banky a vlády odvedly při odvrácení krize velmi dobrou práci. Nyní hrozí nebezpečí, že naše víra v to, jak by měl svět fungovat, podkope naši schopnost uzpůsobit se tomu, jak se bude skutečně vyvíjet.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.07.2024
8:05Víkendář: AI může měnit svět, ale ziskovost některých firem ne
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data