Washington (ČTK) - Celkem 19 největších bank ve Spojených státech bude muset úspěšně absolvovat takzvaný "stress test". Zátěžovou zkouškou nařídila vláda, která se tímto způsobem snaží obnovit důvěru investorů v tamní finanční systém. Smyslem je zjistit, zda každá instituce má adekvátní kapitál na to, aby přežila i ty největší problémy.
Banky, které budou potřebovat nový kapitál, dostanou šest měsíců na to, aby si jej zajistily v soukromé sféře. Pokud se jim to nepodaří, budou moci žádat o peníze z vládního programu, v němž bylo pro tyto účely vyčleněno 700 miliard dolarů.
Vládní činitelé však podle agentury AP konkrétně neuvedli, kterých bank se zátěžová zkouška bude týkat. Podle kritérií, které ministerstvo financí nastínilo, ale bude muset zkoušku absolvovat například , , Chase & Co nebo .
Všech 19 největších bank, na které se požadavky vztahují, drží zhruba dvě třetiny aktiv, jimiž finanční sektor v USA disponuje.
Zástupci ministerstva sdělili, že vláda novou podporu bankám poskytne prostřednictvím nákupu prioritních akcií, které lze později vyměnit za kmenové akcie, a to s desetiprocentní slevou z ceny platné před 9. únorem. Toto dodatečné financování bude k dispozici hned, jak o ně banky projeví zájem.
S prioritními akciemi bude spojena dividenda ve výši devíti procent a konvertibilní budou podle toho, jak si banka stanoví. Návrh ale budou muset schválit regulační orgány. S automatickou konverzí na kmenové akcie se však počítá po sedmi letech.
Banky a finanční instituce, které budou chtít získat další zdroje financování, budou muset například ukázat, jak těmito penězi podpoří úvěrovou aktivitu. Vládě jde totiž především o to, aby finanční ústavy opět začaly poskytovat úvěry. Plány bank pak budou zveřejněny.
Možnost přeměnit prioritní akcie na kmenové je změna v záchranném programu a jejím smyslem je dát vládě větší flexibilitu v aplikaci její pomoci. Konverze cenných papírů dá větší vlastnický podíl vládě, naopak podíly akcionářů se naředí. Právě toto opatření způsobilo, že investoři se začali obávat chystaného znárodnění velkých bank.
Zátěžové zkoušky budou organizovat hlavní regulační orgány v bankovním sektoru, včetně centrální banky (Fed), Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC), Úřadu pro kontrolu oběživa a Úřadu pro dohled nad spořitelnami. Vláda chce hlavně obnovit důvěru, zestátnění prý není smyslem chystaných změn.