Sněmovna reprezentantů dnes bude rozhodovat o schválení $789 miliardového stimulačního plánu, který by Barack Obama chtěl mít podepsaný do 16. února. Tento plán by mohl pomoci ekonomice ve dvou hlavních vlnách. Nejdříve by měl přinést úlevu pro spotřebitele a podniky bez volných prostředků a poté by měl pomoci vytvářením pracovních míst při budování infrastruktury.
Ekonom z prestižní americké univerzity Yale, Ray Fair, řekl: „Ekonomická aktivita se začne zvedat ve třetím čtvrtletí tohoto roku, ale největší dopad tohoto plánu se ukáže až v roce 2010.“ Fair a další ekonomové se shodují, že první znaky toho, že tento plán funguje, budou patrné ve spotřebitelských výdajích a maloobchodních tržbách, u kterých očekávají zastavení poklesu přibližně v polovině roku. Další signál by mohl přijít z podnikových investic, když podniky by měly získat více důvěry z rostoucích tržeb. Konečným signálem by pak byl obrat na pracovním trhu, který od prosince 2007 přišel o 3,6 mil. pracovních míst.
Obamův plán mimo jiné obsahuje i 29 miliard dolarů pro stavební projekty a 16 miliard dolarů pro investice do veřejné dopravy. Podle propočtů ekonoma Raye Faira by tento plán při příznivém vývoji mohl vytvořit až 3,5 milionu nových pracovních míst v americké ekonomice.
Americký ministr financí, Timothy Geithner, dříve v tomto týdnu nastínil budoucí podobu záchranného plánu pro finanční sektor a slíbil pomoc bankám při zbavování se svých toxických aktiv a obnovení půjčování. Vzhledem k tomu, že pan Geithner neposkytl ke svému plánu žádné bližší detaily, zůstává nadále otázkou, zda tento plán přinese očekávaný efekt.