Pane Azazeli, možná si lze představit, že jde o stabilitu nějaké země, ale kde mají být kursy, aby ta stabilita nastala, neurčujete Vy, nýbrž investoři, kterým jde primárně o jejich zisky, kterýmžto zájmem tuto rovnováhu pomáhají nastolovat. ... Slovo "spekulace" je jen hanlivý výraz pro některý druh obchodu a obchod nejen že prospívá každé volné ekonomice, ale je naprosto nezbytný a neodstranitelný, protože obchod - čili Vámi zmíněné "spekulace" - dovolují určovat, jaké ceny a kursy mají být. ... Ano, přestřeluje se na jednu nebo druhou stranu, ale pokud máte křišťálovou kouli a víte najisto, na kterou stranu se kursy dlouhodobě vrátí, nikdo Vám nebrání, abyste si vydělal miliardy. Ale bez křišťálové koule spekulacemi "najisto" vydělat nejde ani tehdy, když jste "silný". Jak si přesně představujete, že silný subjekt ovlivňuje trh k prospěchu svému? Když prodává euro pod cenou, tak prodělává, a když ho prodává nad cenou, tak jím tuto cenu snižuje a přibližuje ceně správné, což velký subjekt může dělat jen chvilku, protože jeho vliv na pohyb je rychlejší. Každopádně nelze jednoduše vydělat pouze tím, že jste "silný", protože pravidla trhu platí pro každého více méně stejná. ... Mimochodem posilování Kč v posledních letech je naopak argumentem, proč by byl předčasný přechod na euro chybou. Správný kurs je pravděpodobně ještě mnohem dále a koruna možná ještě posílí. Ale přecházet na společnou měnu by se přesně naopak mělo až v okamžiku, kdy se kursy příliš nemění - nakonec něco takového pravidla eura i logicky vyžadují.
Vy žijete v najivní představě, že to jak trh koná správně koná.. Já vám chci jen vysvětlit (bez toho že bych věřil, že vás přesvědčím), že tento ultraliberální přístup ani zdaleka nevede k nejlepším výsledkům.
Azazel

Prostě je vidět, že velmi mnohým se jako řešení současné situace jeví pouze stěžování a snaha přimět vládu 's tím něco dělat' aniž by podnikali sami nějaké rázné kroky. Dnes na na Radio Česko ptala reportérka, jestli se v cestovním ruchu zde podnikatelé proti silné měně zajišťují, jak je tomu zvykem v zahraničí, ale odpověď byla: no jak by asi mohli. Podobně si třeba majitelé domů stěžují na regulované nájemné, že není ekonomické, a vyžadují kompenzaci z našich daní, ale nespojují se třeba, aby si zajistili množstevní slevy při opravách, atd. atd. Ale vůbec neztrácím naději. Vždyť jsme si vždycky se vším nějak poradili. (Taky jsem si musela poradit s tím, že můj Američan má o tři čtvrtiny míň peněz než v minulém století :)))
Kalka.
