Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: EU podpořila přijetí eura na Slovensku, začne platit 1. ledna 2009

ČTK: EU podpořila přijetí eura na Slovensku, začne platit 1. ledna 2009

03.06.2008 12:15
Autor: ČTK

Členské státy Evropské unie dnes jednomyslně podpořily přijetí eura na Slovensku k 1. lednu 2009. ČTK o tom informoval diplomatický zdroj. Souhlas EU sice ještě není definitivní, ale následné schvalovací procedury se po dnešku stávají prakticky formalitou.



Slovenský vstup do eurozóny nicméně ještě na konci června budou probírat hlavy států na summitu EU a definitivní souhlas vydají unijní ministři financí v červenci, kde rovněž stanoví kurz, za nějž si slovenští občané budou měnit slovenské koruny na eura. Podle diplomatických zdrojů se dá předpokládat, že tento kurz bude stejný nebo podobný jako takzvaná středová hodnota koruny, která činí 30,126 SKK/EUR.

Slovenská koruna by se měla stát historií krátce po 1. lednu 2009. Nezmizí ovšem ze dne na den, přestože slovenská vláda dala přednost scénáři, který se nazývá velký třesk. Ještě 16 dní po Novém roce bude pokračovat společný oběh koruny a eura. Obchodníci by ale již měli vydávat jen euromince a eurobankovky. Dvojí ceny v obchodech však zřejmě ještě nějaký čas po přijetí eura budou k vidění, podobně jako tomu bylo v jiných zemích při přechodu na společnou měnu.

Slovensko bude na několik let zřejmě poslední z postkomunistických zemí, která přijme euro. Dalším kandidátem by mohlo být Polsko, které sice nemá stanovené datum plánovaného vstupu do eurozóny, ale často se hovoří o roku 2012. České republika rovněž nemá stanovené datum, ale rok 2012 jako u Polska nejspíš nepřipadá v úvahu. Nic na tom nemění ani to, že o něm nedávno hovořil sociálnědemokratický předseda Jiří Paroubek.

Vstup Česka do eurozóny by v roce 2012 nejspíš nebyl možný z technických důvodů. Aby totiž Češi mohli do eurozóny vstupovat za čtyři roky, museli by příští rok vstoupit do takzvaného mechanismu ERM II. To ovšem vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) podle dostupných informací neplánuje. Volby se navíc konají až v roce 2010 a pokud by o vstupu do ERM II rozhodla až nová vláda, rok 2012 by už nebyl reálný. Nejen v Bruselu se tak častěji hovoří o letech 2013 až 2015.

Slovenský vstup do eurozóny nicméně ještě na konci června budou probírat hlavy států na summitu EU a definitivní souhlas vydají unijní ministři financí v červenci, kde rovněž stanoví kurz, za nějž si slovenští občané budou měnit slovenské koruny na eura. Podle diplomatických zdrojů se dá předpokládat, že tento kurz bude stejný nebo podobný jako takzvaná středová hodnota koruny, která činí 30,126 SKK/EUR. Slovenská by se měla stát historií krátce po 1. lednu 2009. Nezmizí ovšem ze dne na den, přestože slovenská vláda dala přednost scénáři, který se nazývá velký třesk. Ještě 16 dní po Novém roce bude pokračovat společný oběh koruny a eura. Obchodníci by ale již měli vydávat jen euromince a eurobankovky. Dvojí ceny v obchodech však zřejmě ještě nějaký čas po přijetí eura budou k vidění, podobně jako tomu bylo v jiných zemích při přechodu na společnou měnu. Slovensko bude na několik let zřejmě poslední z postkomunistických zemí, která přijme . Dalším kandidátem by mohlo být Polsko, které sice nemá stanovené datum plánovaného vstupu do eurozóny, ale často se hovoří o roku 2012. České republika rovněž nemá stanovené datum, ale rok 2012 jako u Polska nejspíš nepřipadá v úvahu. Nic na tom nemění ani to, že o něm nedávno hovořil sociálnědemokratický předseda Jiří Paroubek. Vstup Česka do eurozóny by v roce 2012 nejspíš nebyl možný z technických důvodů. Aby totiž Češi mohli do eurozóny vstupovat za čtyři roky, museli by příští rok vstoupit do takzvaného mechanismu ERM II. To ovšem vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) podle dostupných informací neplánuje. Volby se navíc konají až v roce 2010 a pokud by o vstupu do ERM II rozhodla až nová vláda, rok 2012 by už nebyl reálný. Nejen v Bruselu se tak častěji hovoří o letech 2013 až 2015.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.10.2024
14:47Klíč k dlouhodobým výnosům v době klesajících sazeb?
9:47Víkendář: U umělé inteligence nemusí platit „postavte to a oni přijdou“
18.10.2024
22:01Netflixu se dále daří a pomohl k růstu trhu na závěr týdne  
17:21Akcie nejsou ekonomika
16:51Dluhopisy se odpoledne zvedají, mezi akciemi se daří technologiím, ropa na závěr týdne padá  
16:24Český státní dluh ve třetím čtvrtletí vzrostl na rekordních 3,334 bilionu Kč
16:13Invesco o Investování, co má dopad: Adaptace na změnu klimatu a transformace v měnícím se světě
15:07Jakub Blaha: Netflix opět poráží očekávání a přidává přes 5 milionu předplatitelů  
13:00Perly týdne: Končící zisková recese a měnící se příběh kolem umělé inteligence
11:13Solidní čínská data pomohla tamním akciím, Evropa se při pátku jen pomalu zvedá  
10:40McKinsey varuje: Protivítr zesiluje, banky mají to nejlepší za sebou
10:13Růst čínské ekonomiky ve čtvrtletí zvolnil na 4,6 procenta, ale překonal odhady
9:12Rozbřesk: ECB snižuje sazby a bude pokračovat dál
8:58Cena zlata poprvé překročila 2700 dolarů za troyskou unci
8:46Moneta navrhuje mimořádnou dividendu, Netflix překonal očekávání počtu uživatelů a evropské futures jsou v červeném  
6:13Mobius vidí známky dlouhodobého zlepšení na čínských trzích
17.10.2024
18:00MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k návrhu výplaty mimořádné dividendy a pozvánka na valnou hromadu
17:25Americký akciový trh a blížící se volby
15:39Solidní maloobchod a nepřekvapivá ECB. Wall Street přebírá růstovou štafetu  
14:27ECB snížila úroky o čtvrt procentního bodu, depozitní sazba je na 3,25 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data